Narkolepsi hastalarında bölgesel beyin hacim hesaplanması ve klinik korelasyonu
Regional brain volume calculation and clinical correlation in narcolepsy patients
  1. Tez No: 916358
  2. Yazar: AYAZ AMRALIYEV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVDA İSMAİLOĞULLARI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Amaç: Narkolepsi; hipokretin/oreksin eksikliği, ani kas tonusu kaybı (katapleksi) ve gündüz aşırı uykululuk ile karakterize kronik bir uyku bozukluğudur. Bu çalışmanın temel amacı, narkolepsi tip 1 (NT-1) hastalarında beynin yapısal değişimlerini ve bu değişimlerin nöropsikolojik belirtilerle ilişkisini anlamak, böylece hastalığın patofizyolojisini daha iyi aydınlatarak klinik ve tedavi yaklaşımlarının geliştirilmesine katkı sağlamaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışmada 25 NT-1, 25 sağlıklı kontrol olmak üzere toplam 50 birey yer almıştır. Katılımcıların manyetik rezonans (MR) görüntülemeleri için 3 Tesla MR cihazı kullanılmıştır. Volümetrik ölçümler, MRICloud ve VolBrain sistemleri ile yapılmıştır. Amigdala, hipokampus (CA1-3, CA4-DG, Subikulum), hipotalamus, talamus, bazal önbeyin, nükleus akkumbens, mezensefalon, pons, bulbus, limbik sistem, dorsolateral prefrontal korteks, prefrontal korteks ve serebral korteks dahil olmak üzere, beyin bölgelerindeki hacim değişiklikleri analiz edilmiştir. Tüm katılımcılara Epworth Uykululuk Ölçeği, Temel Empati Ölçeği, Barratt Dürtüsellik Ölçeği, Buss-Perry Saldırganlık Ölçeği, Sayı Dizisi Testi, Hamilton Derecelendirme Ölçeği ve Stroop Testi uygulanmış ve elde edilen sonuçlar hacim ölçümleriyle karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: Narcolepsy is a chronic sleep disorder characterized by hypocretin/orexin deficiency, sudden loss of muscle tone (cataplexy), and excessive daytime sleepiness. The primary aim of this study is to investigate brain volumetric changes in patients with narcolepsy type 1 (NT-1) and to explore the relationship between these changes and neuropsychological symptoms, thereby contributing to a better understanding of the pathophysiology of the disease and improving clinical and therapeutic approaches. Materials and Methods: The study included a total of 50 participants, with 25 NT-1 patients and 25 healthy controls. A 3 Tesla MRI device was used for magnetic resonance (MR) imaging of the participants. Volumetric measurements were performed using MRICloud and VolBrain systems. Volume changes in brain regions including the amygdala, hippocampus (CA1-3, CA4-DG, subiculum), hypothalamus, thalamus, basal forebrain, nucleus accumbens, mesencephalon, pons, medulla, limbic system, dorsolateral prefrontal cortex, prefrontal cortex, and cerebral cortex were analyzed. All participants were administered the Epworth Sleepiness Scale, Basic Empathy Scale, Barratt Impulsiveness Scale, Buss-Perry Aggression Scale, Digit Span Test, Hamilton Rating Scale, and Stroop Test, and the results were compared with volumetric measurements. A p-value of