GPR88'in akut beyin hasarı rolünün incelenmesi
The role of GPR88 after acute brain injury
- Tez No: 916364
- Danışmanlar: PROF. DR. ERTUĞRUL KILIÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Beyne giden kan akışının azalmasıyla karakterize bir durum olan serebral iskemi, nöronal hasara ve beyin fonksiyonlarında bozulmaya yol açarak yıkıcı sonuçlar doğurabilir. Serebral iskemi, beyne giden kan akışının azalmasıyla ortaya çıkar ve hücresel düzeyde enerji krizi, inflamasyon, oksidatif stres ve nöronal ölüm gibi mekanizmaları tetikler. İskeminin etkilerini hafifletmek için yeni terapötik hedeflerin belirlenmesi çok önemlidir ve yetim G protein-bağlı reseptör GPR88 umut verici bir aday olarak ortaya çıkmıştır. Çalışmamız, serebral iskemi sonucu meydana gelen akut beyin hasarında GPR88 proteininin rolünü incelemek amacıyla yapılmıştır. GPR88'in bu süreçteki etkilerini anlamak için orta serebral arter tıkanıklığı (MCAO) modeli kullanılarak farelerde deneysel çalışmalar gerçekleştirilmiştir. Araştırmamız, GPR88'in aşırı ekspresyonu ve baskılanmasının nörolojik fonksiyonlar, doku hasarı, beyin ödemi ve kan-beyin bariyeri geçirgenliği üzerindeki etkilerini değerlendirmek üzere tasarlanmıştır. Çalışmamızda histokimyasal boyamalar, moleküler analizler ve davranış testleri uygulanmış; bulgular istatistiksel olarak analiz edilmiştir. Sonuçlar, GPR88'in aşırı ekspresyonunun iskemik hasar alanını küçülttüğünü, ödemi azalttığını ve nörolojik fonksiyonları anlamlı düzeyde iyileştirdiğini ortaya koymuştur. Ayrıca, GPR88'in, kan-beyin bariyeri bütünlüğünü korumada ve apoptotik hücre ölümünü azaltmada etkili olduğu gözlenmiştir. Bu bulgular, GPR88'in serebral iskemi tedavisinde terapötik bir hedef olabileceğini desteklemektedir. Çalışmamız, GPR88'in nöroprotektif etkilerine dair önemli veriler sağlamış ve serebral iskemi patofizyolojisine ilişkin yeni perspektifler sunmuştur.
Özet (Çeviri)
Cerebral ischemia, a condition characterized by reduced blood flow to the brain, can have devastating consequences, leading to neuronal damage and impaired brain function. Cerebral ischemia is caused by a reduction in blood flow to the brain, which in turn triggers a series of mechanisms that result in an energy crisis, inflammation, oxidative stress, and neuronal death at the cellular level. The identification of novel therapeutic targets to alleviate the effects of ischemia is of great importance, and the orphan G protein-coupled receptor GPR88 has emerged as a promising candidate for this purpose. The objective of our study was to investigate the role of the GPR88 protein in acute brain injury caused by cerebral ischemia. To ascertain the impact of GPR88 in this process, experimental studies were conducted in mice using the middle cerebral artery occlusion (MCAO) model. The objective of our study was to evaluate the effects of GPR88 overexpression and suppression on neurological functions, tissue damage, brain edema, and blood-brain barrier permeability. In this study, histochemical staining, molecular analysis, and behavioral tests were conducted, and the findings were subjected to statistical analysis. The results demonstrated that GPR88 overexpression diminished the ischemic injury area, reduced edema, and markedly enhanced neurological functions. Additionally, GPR88 was shown to be efficacious in preserving blood-brain barrier integrity and mitigating apoptotic cell death. These findings substantiate the potential of GPR88 as a therapeutic target in the management of cerebral ischemia. Our study provides crucial insights into the neuroprotective effects of GPR88 and offers novel perspectives on the pathophysiology of cerebral ischemia.