Hemşirelerin standart önlemlere uyumunu etkileyen faktörlerin belirlenmesi
Determination of factors affecting nurses' compliance with standard precautions
- Tez No: 916395
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA BİRGİLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Araştırma hemşirelerin standart önlemlere uyumunu etkileyen faktörlerin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini bir kamu hastanesinde çalışan 440 hemşire oluşturmuştur. Veriler hemşirelerin sosyo-demografik özellikleri, standart önlem bilgisi, standart önlemlere uyumu ve genel öz yeterlilik sorularından oluşan anket formu ile toplanmıştır. Verilerin analizinde SPSS 27.0 programında, sayı, yüzde, aritmetik ortalama, standart sapma, Mann-Whitney U testi, Kruskal-Wallis Varyans testi kullanılmıştır. Hemşirelerin yaş ortalaması 28.04±5.45'dir. Kadın hemşirelerin standart önlem bilgisi, standart önlemlere uyum ve genel öz-yeterlilik ölçeği toplam puan ortalamaları erkeklerden daha yüksek bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The study was conducted to determine the factors affecting nurses' compliance with standard precautions. The study sample consisted of 440 nurses working in a public hospital. Data were collected with a questionnaire form consisting of questions about the nurses' socio-demographic characteristics, knowledge of standard precautions, compliance with standard precautions, and general self-sufficiency. In the analysis of the data, number, percentage, arithmetic mean, standard deviation, Mann-Whitney U test, Kruskal-Wallis Variance test were used in the SPSS 27.0 program. The mean age of the nurses was 28.04±5.45. The total mean scores of female nurses on standard precaution knowledge, compliance with standard precautions, and general self-sufficiency scales were found to be higher than those of males.