Measuring error analysis and compensation of closed-loop hall effect current sensors
Kapalı devre hall etkisi akım sensörlerinin ölçüm hatası analizi ve telafisi
- Tez No: 916394
- Danışmanlar: PROF. DR. GERHARD LINDNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hochschule für angewandte Wissenschaften Coburg
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Bilimler ve Teknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu tezin birincil amacı, özellikle düşük ölçüm aralığında kapalı devre Hall Etkisi akım sensörlerinin ölçüm doğruluğunu artırmak için bir hata telafi yöntemi önermektir. Bu çalışma, sensör çıkışının her alt aralığı için optimize edilmiş ölçüm dirençlerini belirlemek amacıyla sensör çıkış voltajının sabit bir relatif sapmasını elde etmeyi hedeflemiştir. Ayrıca, her bir alt ölçüm aralığı için ölçüm dirençlerinin optimizasyonu, veri düzeltme yöntemi kullanılarak araştırılmıştır. Bu tezin devamında, sensörün relatif sapmasını telafi etmek için entegre bir sıfır offset ve kazanç ayar devresi tasarlanmıştır. Sıfır offset ve kazanç ayar devresinden elde edilen ölçüm sonuçları, optimize edilmiş dirençle birlikte relatif sapmanın önemli ölçüde azaldığını göstermektedir. Önerilen bu yöntem, kapalı devre Hall Etkisi ölçüm prensibine dayalı tüm akım sensörlerinde uygulanabilir.
Özet (Çeviri)
The primary objective of this thesis is to propose an error compensation method for improving the measuring accuracy of closed-loop Hall Effect current sensors especially in low measuring range. This study specifically aimed to obtain a constant relative deviation of output voltage of the sensor in order to determine an optimized measuring resistance for each sub-ranges of the sensor output. Additionally, optimization of measuring resistor for each sub measuring range has been investigated by using data correction method. Moreover, this thesis then focused on designing an integrated zero offset & gain adjustment circuit for compensating the relative deviation of the sensor. The measurement results from zero offset & gain adjustment circuit indicate that the relative deviation of optimized resistor decreases significantly. This propounded method can be applied in all current sensors based on closed-loop Hall Effect measuring principle.