Etkileşimli kitap okuma temelli etkinliklerin okul öncesi dönem çocuklarının bilimsel süreç becerilerine etkisi
The Effect of interactive book reading-based activities on preschool children's scientific process skills
  1. Tez No: 916437
  2. Yazar: NEJLA EKİZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURAN TUNCER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 224
Özet
Bu araştırma, etkileşimli kitap okuma temelli etkinliklerin okul öncesi eğitime devam eden beş-altı yaş grubu çocukların bilimsel süreç becerilerine etkisini incelemektedir. Araştırmanın çalışma grubu, okul öncesi eğitime devam eden beş-altı yaşlarında 41 çocuktan (22 deney; 19 kontrol grubu) oluşmaktadır. Nicel bir araştırma olan çalışmada ön test-son test eşitlenmemiş kontrol gruplu yarı deneysel desen tercih edilmiştir. Kişisel Bilgi Formu ve Bilimsel Süreç Becerileri Testi (BSBT) veri toplama araçları olarak kullanılmıştır. Çalışma grubundaki çocukların bilimsel süreç becerileri ön test, son test ve kalıcılık testi uygulanarak ölçülmüştür. Araştırmacı, deney grubuna 21 oturum süren Etkileşimli Kitap Okuma Temelli Etkinlikler (EKOTE) uygulamıştır. Etkileşimli okunan hikâye kitaplarının her biri, haftanın üç günü olacak şekilde planlama yapılarak çocuklara okunmuştur. Ayrıca etkileşimli okuma programı uygulanmadan önce çocuklarla tanışma ve programın tanıtılması üzerine iki günlük bir çalışma da yapılmıştır. Deneyin işlem kısmı yedi haftalık bir zamanda, haftada üç gün (üç oturum) ve her biri ortalama iki buçuk saat olmak üzere toplam 21 oturumda tamamlanmıştır. Kontrol grubunda ise Milli Eğitim Bakanlığı [MEB] Okul Öncesi Eğitim Programı'nın (2013) sınıfın kendi okul öncesi öğretmeni tarafından uygulanmasına devam edilmiştir. Deney ve kontrol grubunda yer alan çocukların ön test, son test ve kalıcılık testlerinden elde ettikleri puanların betimsel istatistikleri ve normallik dağılımları SPSS 25 ile bulgulanmıştır. Bu bulgular neticesinde, etkileşimli kitap okuma temelli etkinliklerinin uygulandığı deney grubundaki çocukların, kontrol grubundaki çocuklara kıyasla bilimsel süreç becerileri kapsamında gelişimlerinin anlamlı bir şekilde daha iyi olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca deney grubunun son test ile kalıcılık testi arasında da kalıcılık testi lehine anlamlı düzeyde farklılaşma olduğu görülmüştür. Bu bağlamda değerlendirildiğinde deney grubuna uygulanan EKOTE'nin çocukların bilimsel süreç becerilerine olumlu katkısının olduğu ve bu eğitim programının etkisinin program sonrasında da artarak devam ettiği sonucuna ulaşılmıştır. Hikâye okuma sürecinde çocukların sürece aktif olarak katılımlarının sağlanmasının çocuklarda gözlem, sınıflama, ölçme, tahminde bulunma, problem durumlarına çözüm üretme, uzay/zaman ilişkilerini kullanma, bilimsel fikirleri ve sonuçları aktarma, sayı ve sembolleri kullanma becerilerini geliştirdiği görülmüştür. Sonuçta, hedef becerinin desteklenmesi amacıyla hikâye okuma sürecinde çocukların aktif katılımlarının sağlandığı yöntem ve tekniklerin kullanılmasına yönelik önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This research examines the effects of interactive book reading-based activities on the scientific process skills of five- to six-year-old children attending preschool education. The study group consists of 41 children (22 experimental; 19 control group) aged five to six who attend preschool education. In the study, which is quantitative research, a quasi-experimental design with a pre-test and post-test unequal control group was preferred. Personal Information Form and Scientific Process Skills Test (BSBT) were used as data collection tools. The scientific process skills of the children in the study group were measured by applying a pre-test, post-test and retention test. The researcher applied Interactive Book Reading Based Activities (EKOTE) lasting 21 sessions to the experimental group. Each of the interactive story books was planned to be read to the children 3 days a week. In addition, before implementing the interactive reading program, a two-day study was conducted to meet the children and introduce the program. The procedure part of the experiment was completed in a total of 21 sessions, three days a week (three sessions) over a seven-week period and an average of two packet hours each. The control elements were continued to be healed by the preschool teacher in the classroom of the Ministry of National Education [MEB] Preschool Education Program (2013). Descriptive statistics and normality distributions of the scores obtained by the children in the experimental and control groups from the pre-test, post-test and retention tests were determined with SPSS 25. As a result of these findings, it was concluded that the children in the experimental group, where interactive book reading-based activities were applied, had a significantly better development in science process skills compared to the children in the control group. In addition, it was observed that there was a significant difference between the post-test and retention test of the experimental group in favor of retention test. When evaluated in this context, it was concluded that EKOTE applied to the experimental group had a positive contribution to the children's scientific process skills and that the effect of this training program continued to increase after the program. It has been observed that ensuring children's active participation in the story reading process improves children's skills in observation, classification, measurement, prediction, producing solutions to problem situations, using space/time relationships, conveying scientific ideas and results, and using numbers and symbols. As a result, suggestions were made for the use of methods and techniques that ensure children's active participation in the story reading process in order to support the target skill.