Enerji sektöründe bilgi güvenliği yönetim sistemlerinin etki analizi ve sonuçları
Impact analysis and results of information security management systems in the energy sector
  1. Tez No: 916451
  2. Yazar: BEYZANUR MADEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ALKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Bilim ve Teknoloji, Information and Records Management, Science and Technology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Bilişim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Adli Bilişim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Enerji sektörü, uluslararası alanda da kabul gördüğü üzere kritik altyapı sektörlerinden bir tanesidir. Bu sebeple sektör içerisinde bilgi güvenliğinin korunması oldukça fazla önem arz etmektedir. Ülkemizde enerji sektörüne mensup kurum ve kuruluşlarda, bilgi güvenliğini korumaya yönelik bilgi güvenliği yönetim sistemlerinin mevcut olduğu bilinmektedir. Bu çalışma sektördeki ilgili kurum ve kuruluşların bilgi güvenliği yönetim sistemlerinin ne derece etkin olduğunun kavranabilmesi amacıyla hazırlanmıştır. Bilgi güvenliği yönetim sistemi çalışanları, yöneticiler ve bu kapsamların dışında kalan personel grupları için ayrı ayrı hazırlanan likert tipi anketler, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı (ETKB) teşkilatı ve bağlı/ilgili kuruluşlarındaki çalışanlara kurumsal e-posta üzerinden çevrimiçi olarak gönderilerek katılım sağlamaları için sunulmuştur. Toplamda 181 personelden elde edilen geri dönüşlerin ardından, her anket grubu kendi içerisinde analiz edilmiştir. Personel anketinin sonuçları ETKB Bilgi İşlem Dairesi birimleri bazında incelenirken; bilgi güvenliği çalışanlarına ve yöneticilere yönelik anketlerin sonuçları doğalgaz, elektrik, kömür, maden, nükleer, petrol ve son olarak merkez teşkilat bazında incelenmiştir. Sektördeki çalışanların bakış açısını irdeleyen anketler sonucunda, olumlu bir tablonun ortaya çıktığı görülmüştür. Bilgi güvenliği sistemlerinin yapısı gereği her zaman iyileştirmeye açık olması sebebiyle, tespit edilen hususlardaki önerilere çalışmanın Sonuç kısmında yer verilmiş, özellikle bilgi güvenliği hususundaki bilincin geliştirilmesine yönelik yapılabilecek çalışmaların başında gelen farkındalık eğitimlerinin düzenlenmesinin yararlarına değinilmiştir. Bu çalışmanın; literatürde enerji sektöründeki bilgi güvenliğinin mevcut durumunun tespitine yönelik çalışma açığını kapatması ve diğer kritik altyapı sektörleri için de örnek teşkil etmesi temenni edilmektedir.
Özet (Çeviri)
The energy sector is one of the critical infrastructure sectors, as accepted internationally. For this reason, protection information security is of great importance within the sector. It is known that information security management systems are available in institutions and organizations affiliated with the energy sector in our country to protect information security. This study was prepared to understand how effective the information security management systems of the relevant institutions and organizations in the sector are. Likert-type surveys prepared separately for information security management system employees, managers, and personnel groups outside these scopes were sent online to employees in the Ministry of Energy and Natural Resources (MENR) organization and its affiliated/related organizations via corporate e-mail and presented for their participation. After the feedback obtained from a total of 181 personnel, each survey group was analyzed within itself. While the results of the personnel survey were examined based on MENR Information Processing Department units; the results of the surveys for information security employees and managers were examined based on natural gas, electricity, coal, mining, nuclear, oil, and finally the central organization. As a result of the surveys examining the perspectives of employees in the sector, a positive picture was observed. Since information security systems are always open to improvement due to their nature, suggestions on the identified issues are included in the Conclusion section of the study, and the benefits of organizing awareness training, which is one of the primary studies that can be conducted to develop awareness on information security, are mentioned. It is hoped that this study will fill the gap in the literature regarding the determination of the status of information security in the energy sector and will also serve as an example for other critical infrastructure sectors.