Erken evre akciğer kanserli hastalarda mediastinal lenf nodu metastazlarının belirlenmesinde standardize uptake değeri (SUV) temelli f-18 fluoro-2-deoksikglikoz pozitron emisyon tomografi (PET) metabolik parametrelerinin yeri
The role of standardized uptake value (SUV) based 18F-fluoro-2-deoxy-D-glucose (FDg) emission tomography (PET) metabolic parameters in detecting mediastinal lymph node metastases in early-stage lung cancer patients
  1. Tez No: 916452
  2. Yazar: AHMET ÇELEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLKNUR AK SİVRİKOZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nükleer Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Akciğer kanseri, dünya genelinde yıllık yaklaşık 2,4 milyon yeni vaka ve 1,8 milyon ölüm ile kansere bağlı ölümler arasında ilk sırada yer almaktadır. Mediastinal lenf nodu metastazları, KHDAK'nin en sık görülen metastaz formu olup hastanın prognozu ve tedavi stratejisiyle yakından ilişkilidir. Çalışmamızda, 2013-2023 yılları arasında ESOGÜ Tıp Fakültesi Nükleer Tıp Anabilim Dalı'nda FDG PET/BT görüntülemesi yapılan, ardından erken evre KHDAK nedeniyle Göğüs Cerrahisi Anabilim Dalı'nda opere edilen 295 hasta retrospektif olarak değerlendirildi ve dahil edilme kriterlerine uyan 215 hasta FDG-PET/BT ile elde edilen primer tümör boyutu, SUVmax, MTV, TLG ile lenf nodu SUVmax gibi SUV temelli parametrelerin lenf nodu metastazını saptamadaki yeri araştırıldı. Ayrıca, bu parametrelerin ADK ve SCC alt tiplerinin ayrımındaki rolünü incelendi. Hastaların yaş ortalaması 67,54 yıl idi. PET/BT sonuçları histopatolojik bulgularla karşılaştırıldığında PET/BT'nin lenf nodu metastazını tespit etmede sensitivitesi %52,4, spesifitesi %82,7 olarak hesaplanmıştır. ROC analizi sonucu, lenf nodu SUVmax için 4,74 eşik değeri belirlenmiş; bu değerle sensitivite %88,4 ve spesifite %78,3 bulunmuştur. Lenf nodu metastazının saptanmasında primer tümör boyutu ve tümör SUVmax anlamlı ilişki göstermemiştir. Ancak MTV (pozitif: 20,80 ± 22,66, negatif: 16,61 ± 21,91), TLG (pozitif: 164,11 ± 220,75, negatif: 132,18 ± 182,99) ve lenf nodu SUVmax (pozitif: 5,71 ± 1,01, negatif: 4,08 ± 1,05) değerleri lenf nodu pozitif grupta daha yüksektir. ADK ve SCC histolojik alt tiplerinin karşılaştırılmasında, tümör boyutu, tümör SUVmax ve TLG değerleri arasında anlamlı farklılık tespit edilmiştir. Ancak, lenf nodu SUVmax ve MTV değerleri açısından iki grup arasında anlamlı bir fark saptanmamıştır. Sonuç olarak, erken evre KHDAK'li hastalarda, cerrahi öncesi FDG PET/BT ile elde edilen SUV temelleri PET parametreleri hem lenf nodu metastazını saptamada, hem de tümör alt tiplerinin ayrımında etkili bir araç olarak olabileceği ve klinik karar süreçlerine dahil edilmesinin tanısal doğruluğu artırabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
. Lung cancer ranks first among cancer-related deaths worldwide, with approximately 2.4 million new cases and 1.8 million deaths annually. Mediastinal lymph node metastases are the most common form of metastasis in NSCLC and are closely associated with the prognosis and treatment strategy of the patient. In this study, 295 patients who underwent FDG PET/CT imaging at ESOGÜ Faculty of Medicine, Department of Nuclear Medicine between 2013 and 2023, and who subsequently underwent surgery for early-stage NSCLC at the Department of Thoracic Surgery, were retrospectively evaluated. A total of 215 patients who met the inclusion criteria were analyzed for the role of SUV-based parameters, such as primary tumor size, SUVmax, MTV, TLG, and lymph node SUVmax, in detecting lymph node metastases. Additionally, the role of these parameters in distinguishing ADC and SCC subtypes was examined. The mean age of the patients was 67.54 years. When PET/CT results were compared with histopathological findings, the sensitivity and specificity of PET/CT in detecting lymph node metastases were calculated as 52.4% and 82.7%, respectively. The ROC analysis determined a threshold value of 4.74 for lymph node SUVmax, with a sensitivity of 88.4% and specificity of 78.3%. Primary tumor size and SUVmax were not significantly associated with lymph node metastasis. However, MTV (positive: 20.80 ± 22.66, negative: 16.61 ± 21.91), TLG (positive: 164.11 ± 220.75, negative: 132.18 ± 182.99), and lymph node SUVmax (positive: 5.71 ± 1.01, negative: 4.08 ± 1.05) were significantly higher in the lymph node-positive group. When comparing the ADC and SCC histological subtypes, significant differences were found in tumor size, tumor SUVmax, and TLG values. However, no significant differences were observed between the two groups in terms of lymph node SUVmax and MTV values. SUV-based PET parameters may effectively detect lymph node metastases and differentiate tumor subtypes in early-stage NSCLC. Their inclusion in clinical decision-making processes could potentially improve diagnostic accuracy.