Yapay zekâda etik
Ethics in artificial intelligence
  1. Tez No: 916456
  2. Yazar: KEVSER İNCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER FARUK ERTUĞRUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Batman Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu tez, yapay zekâ (YZ) uygulamalarının etik bağlamında değerlendirmesini amaçlamaktadır. Yapay zekâ, hızla gelişen bir teknoloji olmasından kaynaklı birçok alanda çığır açacak şekilde yenilikler sunmaktadır. Fakat bu yenilikleri sunarken etik problemlerini de beraberinde getirmektedir. Bu çalışma, yapay zekâ uygulamalarının kullanımında ortaya çıkan etik problemleri ve çözümü için alınabilecek önlemleri sunmaktadır. Tezde, yapay zekâ uygulamalarının etik problemleri; yapay zekânın temel etik ilkeleri doğrultusunda incelenmiştir. Özellikle, yapay zekâ uygulamalarında adaletli kararlar alma, kişisel verilerin gizliliği ve korunması, üretilen algoritmaların şeffaf olması ve bu teknolojilerden doğacak sorunların sorumluluğu gibi konulara odaklanılmıştır. Araştırma, nitel bir yöntemle yürütülmüştür. Araştırma literatür taraması ile desteklenmiştir. Bu kapsamda, farklı yapay zekâ uygulamalarıyla ilgili analizler yapılmıştır ve bu teknolojilerin etik sorunları incelenmiştir. Sonuç olarak, bu tez, yapay zekâ uygulamalarının etik kullanımına yönelik yaklaşımları değerlendirilmesi ve bu alandaki uygulamaların iyileştirilmesi için öneriler sunmaktadır. Yapay zekâ uygulamalarının sorumlu bir şekilde tasarlanması ve kullanılması için etik çerçevelerin güçlendirilmesi gerektiği vurgulanmaktadır. Bu çalışma, yapay zekâ uygulamalarının ilerleyen gelişmelerinde etik ilkelerin daha fazla yer edinmesi gerektiğine dair önemli bir katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to evaluate artificial intelligence (AI) applications in the context of ethics. Since AI is a rapidly developing technology, it offers groundbreaking innovations in many fields. However, while offering these innovations, it also brings ethical problems. This study presents the ethical problems arising in the use of artificial intelligence applications and the measures that can be taken to solve them. In the thesis, the ethical problems of artificial intelligence applications are examined in line with the basic ethical principles of artificial intelligence. In particular, issues such as making fair decisions in artificial intelligence applications, privacy and protection of personal data, transparency of the algorithms produced, and responsibility for the problems arising from these technologies are focused on. The research was conducted with a qualitative method. The research was supported by a literature review. In this context, different artificial intelligence applications were analyzed and the ethical issues of these technologies were examined. As a result, this thesis evaluates approaches to the ethical use of artificial intelligence applications and provides recommendations for improving practices in this field. It is emphasized that ethical frameworks need to be strengthened for the responsible design and use of artificial intelligence applications. This study makes an important contribution to the need for ethical principles to be more present in the further development of artificial intelligence applications.