Kavaklıdere (Muğla) ilçesi orman alanlarında yangına bağlı topraküstü biyokütle ve karbon depolama kayıplarının uzaktan algılama yöntemleri kullanılarak belirlenmesi
Determination of surface biomass and carbon storage losses due to fire in Kavaklıdere (Muğla) district forest areas using remote sensing methods
- Tez No: 916455
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HARUN BÖCÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Botanik, Botany
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Botanik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Orman ekosistemleri, küresel ısınmanın ana sorumlusu olarak kabul edilen, atmosferdeki karbon miktarının azaltılmasında rol oynayan en önemli doğal karbon yutak alanlarıdır. Yangın faktörü, biyoçeşitliliğin devamlılığı ile peyzaj kalitesi üzerinde ekolojik temelli felaketlere neden olmakta ve bu nedenle ormanların karbon yutak potansiyelini ciddi şekilde azaltan faktörlerin başında gelmektedir. Bu tez çalışması, Kavaklıdere (Muğla) ilçesindeki orman alanlarında gerçekleşen orman yangını sonrasında alanda ve yakın çevresinde topraküstü biyokütle ve karbon depolama kapasitesi üzerinde meydana gelen değişimleri analiz etmek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Yangının ekosistem üzerindeki tahribatını belirlemek için uzaktan algılama yöntemlerinden faydalanılmış ve 11 yıllık bir süreç için (2013-2023) NDVI (Normalized Difference Vegetation Index), NDWI (Normalized Water Index) ), BAI (Burned Area Index), NBR (Normalized Burn Ratio), dNBR (diferansiyel Normalized Burn Ratio), TSA (Temperature of Surface Analysis) ve CSA (Carbon Storage Analysis) spektral indeks analizleri yapılmıştır. Analizler hem ilçe genelinde hem de yangın alanı özelinde değerlendirilmiştir. Yapılan çalışmalar sonucunda özellikle yangından sonra orman alanında ilçe genelinde %87, yangın alanında ise %99 oranında alansal kayıplar meydana geldiği, su stresinin sırasıyla %14 ve %51, kuraklığın %100 ve %151 oranında arttığı görülürken, yüksek sıcaklıktaki alanların %100 oranında azaldığı ve karbon depolama kapasitesinde sırasıyla %42 ve %87 oranında bir azalma olduğu tespit edilmiştir. Çalışmanın, yangının meydana getirdiği kayıpları ortaya koyarak, sorunla mücadelede uzaktan algılama tekniklerinin uygulanabilirliği ve ekosistem yönetimindeki katkısı ile ilgili çabalara katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Forest ecosystems are the most important natural carbon sink areas that play a role in reducing the amount of carbon in the atmosphere, which is considered to be the main responsible for global warming. The fire factor causes ecologically based disasters on the continuity of biodiversity and landscape quality and is therefore one of the main factors that seriously reduce the carbon sink potential of forests. This thesis study was carried out to analyze the changes in aboveground biomass and carbon storage capacity caused by fires in forest areas in Kavaklıdere (Muğla) district. Remote sensing methods were used to determine the damage of fire on the ecosystem and NDVI (Normalized Difference Vegetation Index), NDWI (Normalized Water Index), BAI (Burned Area Index), NBR (Normalized Burn Ratio), dNBR (Differential Normalized Burn Ratio), TSA (Surface Temperature Analysis) and CSA (Carbon Storage Analysis) Spectral index analyzes were conducted for an 11-year period (2013-2023). The analyzes were evaluated both district-wide and production area-specific. Studies have generally shown that especially after the explosion, when the forest area experienced 87% areal losses in the district and 99% when it became widespread, water stress increased by 14% and 51%, drought by 100% and 151%, respectively, while it decreased by 100% at high frequency and a decrease in carbon storage capacity by 42% and 87%, respectively. The study contributes to efforts regarding the discovery of losses caused by the explosion, the applicability of remote sensing techniques in combating the problem, and contribution to ecosystem management.