Landslide susceptibility analysis for pipeline route optimization in Washington's Issaquah Alps
Washington Issaquah Alpleri'nde boru hattı güzergâhı optimizasyonu için heyelan duyarlılık analizi
  1. Tez No: 916464
  2. Yazar: MURAT ÖNEY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET LÜTFİ SÜZEN, PROF. DR. TOLGA GÖRÜM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışma, Washington Eyaleti'nin Newcastle ve Preston şehirleri arasındaki Issaquah Alpleri bölgesinde heyelan duyarlılığını değerlendirmeyi ve boru hattı güzergahlarını optimize etmeyi amaçlamaktadır. Üç önerilen boru hattı güzergahını değerlendirmek için lojistik regresyon (LR) kullanılarak hem bölgesel hem de koridor bazlı ölçeklerde heyelan duyarlılık haritaları (LSM) üretilmiştir. Çalışma alanı genelinde 177,5 km²'lik alana yayılan bölgesel LSM için yaklaşık 10 km²'lik bir alanı kapsayan 192 heyelanlık kapsamlı bir envanter temel alınmıştır. Her bir güzergah boyunca 1 km ve 500 m tampon bölgelerde oluşturulan koridor bazlı LSM'ler ise yerel risk değerlendirmelerini daha hassas hale getirmek için kullanılmıştır. Analiz; eğim, jeoloji, arazi örtüsü, yükselti, faylara, yollara ve su yollarına olan mesafe, topografik nemlilik indeksi (TWI) ve akarsu gücü indeksi (SPI) gibi on koşullandırıcı faktörü içermiştir. Sonuçlar, her bir güzergah için farklı risk profillerini ortaya koymaktadır: En kısa ve en düz güzergah olan Güzergah 1, orta derecede heyelan duyarlılığı sergilerken mevcut altyapıya yakın alanlarda stabilizasyon gerektirmektedir; dağlık araziyi aşan Güzergah 2, en yüksek riske sahip olup önemli ölçüde iyileştirme çalışmaları gerektirmektedir; vadiler boyunca ilerleyen Güzergah 3 ise orta düzeyde risk sergilemekte ve akarsular yakınında dikkatli hidrolojik yönetim gerektirmektedir. Koridor bazlı analizler, daha yüksek AUC değerleri (1 km tamponlar için 0.841'e kadar) ve başarı oranları (%79.3'e kadar) ile doğruluğu artırmış, bölgesel LSM'lere kıyasla yerel değerlendirmelerdeki hassasiyeti ortaya koymuştur. Bu çalışma, heyelan meyilli bölgelerde altyapı planlaması için bölgesel ve koridor bazlı LSM'lerin birleştirilmesinin değerini vurgulamaktadır. Bulgular, güvenlik, maliyet ve çevresel kaygılar arasında denge sağlayarak boru hattı güzergah planlaması için metodolojik bir çerçeve sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study focuses on assessing landslide susceptibility and optimizing pipeline routing in the Issaquah Alps region, between Newcastle and Preston, Washington State. Using logistic regression (LR), landslide susceptibility maps (LSMs) were generated at both regional and corridor-specific scales to evaluate three proposed pipeline routes. A comprehensive inventory of 192 mapped landslides, covering approximately 10 km², served as the basis for the regional LSM across a 177.5 km² study area. Additional corridor-specific LSMs were created within 1 km and 500 m buffer zones along each route to refine localized risk assessments. The analysis incorporated ten conditioning factors, including slope, geology, land cover, elevation, and proximity to faults, roads, and waterways, as well as topographic wetness and stream power indices. Results revealed distinct risk profiles for each route: Route 1, the shortest and flattest, presents moderate landslide susceptibility but requires stabilization near existing infrastructure; Route 2, traversing mountainous terrain, faces the highest risk and demands significant mitigation; Route 3, following valley regions, exhibits moderate risks but requires careful hydrological management near streams. Corridor-specific analyses showed improved accuracy, with higher AUC values (up to 0.841 for 1 km buffers) and success rates (up to 79.3% for 500 m buffers), highlighting the precision of localized assessments compared to the regional LSM. This study underscores the value of combining regional and corridor-specific LSMs for infrastructure planning in landslide-prone areas. The findings provide a methodological framework for pipeline routing, balancing safety, cost, and environmental concerns.