Development of a GIS-based approach for the risks sourced from natural hazards on the natural gas pipelines in Türkiye
Türkiye'de doğal gaz boru hatları üzerindeki doğal tehlikelerden kaynaklanan risklerin değerlendirilmesi için CBS tabanlı bir yaklaşım geliştirilmesi
- Tez No: 896779
- Danışmanlar: PROF. DR. SULTAN KOCAMAN GÖKÇEOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Geomatik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Geomatik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Doğal gaz boru hatlarının güvenli işletilmesi, modern toplumların enerji gereksinimlerinin karşılanması için hayati öneme sahiptir. Ancak, boru hatlarının bütünlüğü jeolojik tehlikeler nedeniyle ciddi riskler altında olabilmektedir. Bu tez çalışmasında, özellikle Türkiye'nin Güney ve Güneydoğu Bölgesi'nde büyük yıkımlara yol açan 6 Şubat 2023 Kahramanmaraş depremleri (Mw 7.7 ve Mw 7.6) esnasında doğal gaz boru hatları üzerinde etkili olan heyelanlar, en yüksek yer ivmesi, sıvılaşma ve yüzey kırığı gibi jeolojik tehlikelerin etkileri değerlendirilmiştir. Değerlendirmeler, sistematik olarak yapılan saha çalışmaları ve depremlerden kısa süre sonra çekilen hava fotoğrafların görsel analizleri yoluyla gerçekleştirilmiştir. Ek olarak, gelişmiş denetimli makine öğrenimi yöntemleri kullanılarak heyelan duyarlılık haritaları üretilmiş ve ayrıca sıvılaşma duyarlılık haritaları ile kaza konumları karşılaştırılarak deprem kaynaklı toplam 21 kaza ve arızanın konumu değerlendirilmiştir. Aynı şekilde en büyük yer ivmesi (peak ground acceleration – PGA) ve yüzey kırıkları haritaları ile de karşılaştırmalar yapılmıştır. Elde edilen bulgular, yüksek mekansal ve zamansal çözünürlüğe sahip heyelan ve sıvılaşma duyarlılık haritalarının, doğal gaz boru hatlarının korunmasına yönelik gerekli önlemlerin alınmasında ve dayanıklılık düzeylerinin artırılmasında önemli altlık bilgiler sağladığını göstermektedir. Boru hatlarının kırılganlığını ve karşılaşabileceği potansiyel jeolojik tehlikeleri anlamak, paydaşların kritik enerji hatlarını ve bunlara bağlı olan toplulukları koruyacak hedefe yönelik tedbirleri uygulamalarına olanak tanıyabilecektir. Ayrıca, tezin bulguları, küresel çapta doğal gaz boru hattı altyapılarının dayanıklılığının artırılmasına katkı sağlayabilecektir.
Özet (Çeviri)
The reliable operation of natural gas pipelines is of vital importance in meeting the energy demands of contemporary societies. However, the integrity of these pipelines is often compromised by geological hazards. This thesis provides a comprehensive analysis on the impacts of geohazards such as landslides, liquefactions, peak ground accelerations and surface ruptures on natural gas pipeline systems by investigating the incidents occurred during the devastating 6 February 2023 Kahramanmaras earthquakes (Mw 7.7 and Mw 7.6) that struck the south and southeastern regions of Türkiye. The assessments incorporated systematic field surveys and the analysis of aerial imagery captured shortly after the seismic events. Additionally, landslide susceptibility maps were produced utilizing state-of-the-art supervised machine learning techniques and utilized together with the liquefaction susceptibility maps to validate the locations of 21 pipeline incidents. The results of this thesis revealed the importance of geohazard susceptibility maps with high spatial and temporal resolution as a tool for proactive risk mitigation. These maps significantly contribute to the enhancement of the preparedness and safety standards for natural gas pipeline infrastructure. Identifying specific vulnerabilities and imminent threats allows stakeholders to design strategic interventions that protect vital energy corridors and the communities they support. The findings of this thesis research can also be essential in strengthening the resilience of natural gas pipeline infrastructure at a global level.