Hidradenitis süpürativa hastalarında uyku ve yaşam kalitesinin değerlendirilmesi
Evaluation of sleep and quality of life in hidradenitis suppurativa patients
  1. Tez No: 916468
  2. Yazar: EZGİ SANLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİLAL SULA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Giriş ve Amaç: Hidradenitis süpürativa (HS), ergenlik sonrası apokrin ter bezlerinin yoğun bulunduğu bölgelerde ağrılı lezyonlarla seyreden kronik bir kıl folikülü hastalığıdır. HS prevalansı, çoğu ülkede yaklaşık %1 civarındadır. En sık 18-34 yaş arası bireyleri etkiler ve kadınlarda erkeklere göre iki kat daha yaygındır. Hastalık sürecinde meydana gelen lezyonlar, ağrı, kötü koku ve akıntıya yol açarak yaşam kalitesini etkileyebilmektedir. Çalışmamızın amacı, HS tanısı almış bireylerin duygu durumlarının, uyku ve yaşam kalitelerinin hastalığın evreleri ve semptomlarıyla olan ilişkisini incelemektir. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmaya, Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Dermatoloji Anabilim Dalı polikliniğine başvuran 55 HS hastası ve 55 sağlıklı kontrol dahil edilmiştir. Her iki gruptaki bireylere Hastane Anksiyete ve Depresyon Ölçeği (HAD), Dermatolojik Yaşam Kalitesi İndeksi (DYKİ) ve Pittsburgh Uyku Kalitesi İndeksi (PUKİ) anketleri uygulanmıştır. Ayrıca, hasta grubundaki bireylerin Hurley evresi ve ağrı için Visual Analog Skalası (VAS) skorları değerlendirilmiştir. Verilerin analizi SPSS (Statistical Package for Social Sciences; SPSS Inc., Chicago, IL) 22 paket programında değerlendirilmiştir. Bulgular: Çalışmamızda yer alan hastaların %32,7'si kadın, %67,3'ü erkekti. Hasta grubunun yaş ortalaması 30,56 ± 9,34 yıl, hastalığın başlangıç yaşı ise 21 ± 6,14 yıl olarak tespit edilmiştir. Hastaların %25,5'i Hurley evre 1, %43,6'sı Hurley evre 2 ve %30,9'u Hurley evre 3 olarak sınıflandırılmıştır. Hurley evresi arttıkça, depresyon skoru istatistiksel olarak anlamlı düzeyde yükselmiştir (p=0,041). Ancak, Hurley evresi ile anksiyete, DYKİ ve PUKİ skorları arasında anlamlı bir ilişki bulunmamıştır (p>0,05). Anksiyete, depresyon, DYKİ ve PUKİ skorlarının hasta grubunda kontrol grubuna göre anlamlı derecede yüksek olduğu saptanmıştır. (p0,05).
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Hidradenitis suppurativa (HS) is a chronic hair follicle disease characterised by painful lesions in areas with dense apocrine sweat glands after puberty. The prevalence of HS is approximately 1% in most countries. It most commonly affects individuals aged 18-34 years and is twice as common in women as in men. The lesions that occur during the disease process may cause pain, bad odour and discharge and affect the quality of life. The aim of our study was to examine the relationship between mood, sleep and quality of life of individuals diagnosed with HS and the stages and symptoms of the disease. Materials and Methods: In this study, 55 HS patients and 55 healthy controls who applied to the outpatient clinic of Dicle University Faculty of Medicine Hospital, Department of Dermatology were included. Hospital Anxiety and Depression Scale (HAD), Dermatology Life Quality Index (DLQI) and Pittsburgh Sleep Quality Index (PSQI) questionnaires were administered to both groups. In addition, Hurley stage and Visual Analogue Scale (VAS) scores for pain were evaluated in the patient group. Data were analysed using SPSS (Statistical Package for Social Sciences; SPSS Inc., Chicago, IL) 22 package programme. Results: In our study, 32.7% of the patients were female and 67.3% were male. The mean age of the patient group was 30.56 ± 9.34 years and the mean age at onset of the disease was 21 ± 6.14 years. 25.5% of the patients were classified as Hurley stage 1, 43.6% as Hurley stage 2 and 30.9% as Hurley stage 3. As the Hurley stage increased, the depression score increased statistically significantly (p=0.041). However, no significant correlation was found between Hurley stage and anxiety, DLQI and PSQI scores (p>0.05). Anxiety, depression, DLQI and PSQI scores were found to be significantly higher in the patient group than in the control group (p0.05).