Hidradenitis süpürativa hastalarında metabolik sendrom sıklığının araştırılması
Investigation of the frequency of metabolic syndrome in patients with Hidradenitis suppurativa
  1. Tez No: 934161
  2. Yazar: GÜVEN KARAKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BİLGE FETTAHLIOĞLU KARAMAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Amaç: Hidradenitis süpürativa, patogenezindeki inflamatuar sitokinler nedeniyle deriye sınırlı kalmayıp birçok sistemik komorbidite ile birliktelik gösterebilen, foliküler ünitenin kronik seyirli, inflamatuar bir hastalığıdır. Hidradenitis süpürativanın komorbiditelerinden birisi olduğu düşünülen metabolik sendrom, sekel ya da ölümle sonuçlanabilecek kardiyoserebrovasküler olay riskini arttırmaktadır. Son çalışmalarda, hidradenitis süpürativalı olgularda metabolik sendrom görülme oranının yüksek olduğu bildirilse de bu ilişkinin gerekçesi henüz net değildir. Bu çalışmada, hidradenitis süpürativa hastalarında metabolik sendrom sıklığının sağlıklı popülasyon ile karşılaştırmalı olarak incelenmesi ve metabolik sendrom ilişkili risk faktörlerinin tespit edilmesi amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya, Ağustos 2023-Şubat 2024 tarihleri arasında Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Dermatoloji Polikliniğine başvuran, son altı ayda herhangi bir sistemik tedavi almamış, 18 yaş ve üzeri 50 hidradenitis süpürativa hastası ile yaş, cinsiyet ve vücut kitle indeksi uyumlu 50 sağlıklı gönüllü dahil edildi. Metabolik sendrom ve insülin direnci varlığı araştırılarak iki grup karşılaştırıldı. Yaş, cinsiyet, vücut kitle indeksi, sigara-alkol tüketimi, hastalık şiddeti, hastalık süresi, tutulan vücut bölgeleri ve sayısı belirlenip; inflamasyon belirteçleri ölçülerek bu parametrelerin metabolik sendrom üzerine etkileri değerlendirildi. İlişkili değişkenlere lojistik regresyon analizi uygulandı. Bulgular: Çalışmaya alınan hastaların % 62'sinde, kontrollerin ise % 22'sinde metabolik sendrom tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Aim: Hidradenitis suppurativa is a chronic inflammatory disease of the follicular unit that is not limited to the skin due to the inflammatory cytokines in its pathogenesis and may be associated with many systemic comorbidities. Metabolic syndrome, which is thought to be one of the comorbidities of hidradenitis suppurativa, increases the risk of cardiocerebrovascular events that may result in sequelae or death. Although recent studies have reported a high prevalance of metabolic syndrome in patients with hidradenitis suppurativa, the reason for this relationship is not yet clear. This study aimed to examine the frequency of metabolic syndrome in hidradenitis suppurativa patients in comparison with the healthy population and to identify metabolic syndrome-related risk factors. Materials and Methods: The study included 50 patients with hidradenitis suppurativa aged 18 years and older, who had not received any systemic treatment in the previous six months and who had registered at the Dermatology Outpatient Clinic of Balcalı Hospital, Çukurova University Faculty of Medicine between August 2023 and February 2024, and 50 healthy volunteers matched for age, sex and body mass index. The presence of metabolic syndrome and insulin resistance was investigated and the two groups were compared. Age, gender, body mass index, smoking-alcohol consumption, disease severity, disease duration, affected body areas and number are determined; inflammation markers were measured and the effects of these parameters on metabolic syndrome were evaluated. Logistic regression analysis was applied to the associated variables. Results: Metabolic syndrome was detected in 62% of the patients and in 22% of the controls included in the study.