Hidradenitis suppurativa tanılı hastalarda klinik aktivite, depresyon, anksiyete ve uyku bozukluğu varlığının yaşam kalitesi üzerine etkisi
The effect of clinical activity, depression, anxiety and sleep disorder on quality of patients with hidradenitis suppurativa
  1. Tez No: 694835
  2. Yazar: YASAMAN KARBALAEIHOSSEIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞEBNEM AKTAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Giriş ve Amaç Hidradenitis suppurativa sıklıkla apokrin ter bezlerinden zengin alanların tutulumu ile karakterize, ağrılı ve inflamatuar lezyonlar şeklinde ortaya çıkan kıl foliküllerinin kronik bir hastalıktır. Hastalığın ortalama prevalansı yaklaşık %1 olup, kadınlarda erkeklere göre daha sık rastlanmaktadır. Hastalığın seyrinde aksillar, inguinal ve perineal bölgeler sıklıkla tutulmaktadır. Sikatriks ve şekil bozukluğuna neden olan kötü kokulu ve ağrılı lezyonlar nedeni ile hastaların yaşam kalitesi önemli derecede etkilenmektedir. Bu çalışmada HS hastalarının yaşam kaliteleri, uyku bozuklukları ve duygusal durumları ile hastalık şiddeti ve hastalık semptomları arasındaki ilişkinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem Çalışmaya, Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Deri ve Zührevi Hastalıklar polikliniğine başvuran 32 HS hastası ve 32 sağlıklı gönüllü dahil edilmiştir. Hasta ve kontrol grubu sosyodemografik bilgiler, hastane anksiyete ve depresyonu ölçeği (HAD), dermatolojik yaşam kalitesi ölçeği (DYKÖ), Pittsburgh uyku kalitesi indeksi (PUKİ) açısından değerlendirilmiş olup, hasta grubu ayrıca Hurley evrelemesi, hekimin global değerlendirmesi, modifiye Sartorius skorlaması, ağrı, kaşıntı ve algılanan stres VAS skorları ile klinik olarak değerlendirilmiştir. Çalışma verilerinin analizi SPSS v.24 (SPSS Inc., Chicago, IL, USA) programında yapılmıştır. Anlamlılık düzeyi p0,05).
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim Hidradenitis suppurativa is a chronic disease of the follicles, usually characterized by the involvement of areas rich in apocrine sweat glands. Lesions are mostly painful and inflammatory. The estimated prevalence of the disease is about 1%, and it is more common in women than in men. In the course of the disease, the axilla, inguinal and perineal regions are frequently involved. The quality of life is adversely affected due to the smelly and painful lesions leading to scarring and disfigurement. In this study, it was aimed to determine the relationship between the quality of life, sleep disturbances and emotional states, disease severity and disease symptoms of HS patients. Materials and Methods Thirty-two patients and 32 healthy volunteers were included in the study who admitted to Dokuz Eylül University Medical Faculty Hospital Dermatology and Venereology Outpatient Clinic. Participants were evaluated in terms of sociodemographic information, Hospital Anxiety and Depression Scale, Dermatology Life Quality Index and Pittsburgh Sleep Quality Index. The patient group was also evaluated clinically for Hurley staging, physician's global assessment, modified Sartorius scoring, pain, itching and perceived stress VAS scores. SPSS v.24 (SPSS Inc., Chicago, IL, USA) program was used in the analysis of the study data. A two-sided α level of .05 was applied to determine statistical significance. Results 31.2% of the HS patients were female and 68.8% were male. The mean age of the patients was 40.2 years (± 12.7 years). According to Hurley staging, the patient group was classified 21.9% as stage 1, 75% as stage 2, and 3.1% as stage 3. According to the physician's global assessment, 6% was included in the mild, 63% moderate, 9% severe, and 22% in very severe category. The mean modified Sartorius score of the patients was 65.8 ± 23. The total scores of HAD, DLQI and PSQI were found to be statistically significantly higher in the patient group compared with the control group (p=0,002; p0,05).