Hıyar ve patlıcan ile aromatik sebzelerin bir arada yetiştirildiği permakültür tarım sisteminde Bemisia tabaci Genn. (Hemiptera: Aleyrodidae)'nin popülasyon gelişmesinin saptanması
Determination of the population development of Bemisia tabaci Genn. (Hemiptera: Aleyrodidae) in permaculture farming system with cucumber, eggplant and aromatic vegetables grown together
- Tez No: 916479
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ASİME FİLİZ ÇALIŞKAN KEÇE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 28
Özet
Bu yüksek lisans tez çalışmasında, Bemisia tabaci'nin fesleğen + patlıcan, fesleğen + hıyar, turp + patlıcan, ve turp + hıyar permakültürlerinin zararlı popülasyonu üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Kontrol olarak patlıcan +patlıcan ve hıyar + hıyar kombinasyonları kullanılmıştır. Elde edilen veriler grafiksel olarak verilmiş olup, SPSS analizleri ile değerlendirilmiştir. Elde edilen sonuçlara göre, fesleğen ve turpun zararlı popülasyonunu etkin bir şekilde azaltabildiği görülmüştür. Fesleğen içeren kombinasyonlar, zararlı popülasyonunu kontrol etmede oldukça başarılı bulunmuştur. Kontrollerde ise, özellikle hıyar + hıyar kombinasyonunda zararlı popülasyonunun en çok yüksek olduğu gözlemlenmiştir. Bu bulgular, monokültür tarımın zararlı baskısını artırdığını ve biyolojik çeşitliliği içeren polikültür sistemlerinin zararlı kontrolü açısından daha etkili olduğunu ortaya koymaktadır. Tez çalışması, zararlı popülasyonunu kontrol altına almak için bitki çeşitliliğinin önemine işaret etmekte ve pestisit kullanımını azaltmaya yönelik biyolojik kontrol stratejilerinin tarımda yaygınlaştırılması gerektiğini önermektedir.
Özet (Çeviri)
In this master's thesis study, the effects of Bemisia tabaci populations were investigated in basil + eggplant, basil + cucumber, radish + eggplant, and radish + cucumber permaculture combinations. Eggplant + eggplant and cucumber + cucumber combinations were used as controls. The obtained data were presented graphically and evaluated using SPSS analyses. According to the results, it was observed that basil and radish effectively reduced pest populations. Combinations containing basil were found to be particularly successful in controlling pest populations. In the control groups, especially in the cucumber + cucumber combination, the pest population was observed to be the highest. These findings indicate that monoculture farming increases pest pressure, whereas polyculture systems involving biological diversity are more effective in pest control. The thesis highlights the importance of plant diversity in controlling pest populations and recommends the widespread adoption of biological control strategies in agriculture to reduce pesticide use.