Sürdürülebilirlik kapsamında tekstil ürünleri hakkında bilgilendirici animasyon tasarımı
Informative animation design about textile products in the context of sustainability
  1. Tez No: 916508
  2. Yazar: HÜSEYİN SAYIM KÜÇÜK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEMİK BÜNYAMİN ÜZÜMCÜ, DR. ÖĞR. ÜYESİ TAYLAN GÜVENİLİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Giyim Endüstrisi, Clothing Industry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Tarih boyunca farklı giyim tarzları konusunda değişimlere gidilerek moda kavramı ortaya çıkmıştır. Gelişen ve sürekli değişen moda, tüketicilerin bilinçsiz kullanımları sonucunda ihtiyaç fazlası ürünlerin üretimine de neden olmuştur. Günümüzde, doğal kaynakların hızlıca tükeniyor olması ve gelecek nesillerin kendi ihtiyaçlarını gidermelerinin zora girmesi nedeniyle, sürdürülebilirlik kavramı çokça öne çıkmaktadır. Bu tez çalışması, sürdürülebilirliğe bu doğrultuda katkı yapmayı amaçlamaktadır. Pamuk ve polyester lifleri hakkında oluşturulan animasyonlar ile çocuk yaş gruplarında tekstil hammaddeleri hakkında bilgi sahibi olunması ve ayrıca bunlardan üretilen hazır giyim ürünlerinin nasıl kullanılabileceği ve bakımlarının nasıl yapılacağı hakkında da bilgilendirme yapılması amaçlanmıştır. Böylelikle kullanılan ürünlerin doğru kullanım ve bakım ile ömürlerinin arttırılabileceği varsayımında bulunulmuştur. Oluşturulan animasyonlara yönlendirecek QR kodlu etiketler geliştirilerek, kullanıcıya animasyonların ulaşması sağlanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Throughout history, people have brought out the concept of fashion by making changes in different clothing styles. Developing and ever-changing fashion has also led to the production of surplus products as a result of the unconscious use of consumers. Today, the concept of sustainability is very prominent due to the rapid depletion of natural resources and the difficulty of future generations to meet their own needs. This thesis aims to contribute to sustainability in this direction. With the animations created about cotton and polyester fibers, it is aimed to inform children's age groups about textile raw materials and also to inform them about how to use and care for the ready-to-wear products produced from them. Thus, it is assumed that the life of the products used can be increased with proper use and maintenance. By developing QR code labels that will direct to the animations created, it is tried to ensure that the animations reach the user.