Sınır ötesi e-ticaret tedarik zinciri esnekliğine etki eden faktör sisteminin oluşumunda gri-DEMATEL gri-ISM tekniği
Gray-DEMATEL gray-ISM technique in the formation of the system of factors affecting the resilience of cross border e-commerce supply chain
- Tez No: 916511
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER FARUK DERİNDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası Ticaret, International Trade
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 193
Özet
Bilginin artışı belirsizliği de aynı oranda arttırmaktadır. İnsanoğlunun ihtiyaçlarını karşılamak için sarf ettiği mücadele de bu bilgiden elde edeceği mutlak bir ödül olduğu düşüncesine dayanır. Bu ticari bilginin evrimleşmesi ve beraberinde gelen kaosu açıklayan bir perspektiftir. Teknolojinin ilerlemesiyle ticaret sınırları aşmış ve nihayetinde Sınır Ötesi E-Ticaret (SÖET) doğmuştur. SÖET sayesinde küresel pazar canlanmış, müşterilerin ürüne erişimi kolaylaşmıştır. Ancak SÖET'in tedarik zinciri ürün temelli trafiğini dahada karmaşık hale getirmiştir. Bu karmaşanın yönetimi oldukça meşakkatlidir. Bu zorluğu oluşturansa bir SÖET Şirketinin yönetiminde tedarik zinciri esnekliğini sağlayacak doğru operasyon yapılandırmasından kaynaklanmaktadır. Bu araştırma da bu konuyu ele alarak üçlü teorik arka planına yani Sosyal Değişim Teorisi, Yüksek Güvenirlik Teorisi ve Bilgi İşleme Teorisine dayanan SÖET'in Tedarik zinciri esnekliğini (SÖETTZE) sağlayan verimlilik kapasitesi, uyum kapasitesi ve evrim kapasitesi şeklinde gruplandırılmış toplamda 12'li bir etki faktör sistemi oluşturulmuştur. Oluşan bu sistem bu alanda uzmanlaşmış şirket ve akademisyenden oluşan beş uzmandan anket ile elde edilen veriler, Gri-DEMATEL Gri-ISM tekniği ile çözümlenmiştir. Bulgulara göre bir tedarik zincirini en çok etkileyen faktörler; uyarlanabilirlik yönetimi, arz ve talep kapasitesi, öğrenme yeteneği, sosyal hafıza ve iş sürekliliği planı SÖETTZE'ni en çok etkileyen faktörlerdir. En önemli etkileyen faktör uyarlanabilirlik yönetiminin sağlana bilmesi ise ortaklarla güven ve iş birliğine dayanan bir risk yönetim kültürünü oturtmasıyla mümkündür. Ayrıca bu konuda yöneticilerin farkındalığının arttırılması da önemlidir.
Özet (Çeviri)
The increase in information also increases uncertainty to the same extent. The struggle of humanity to meet its needs is based on the idea that there is an absolute reward to be obtained from this information. This perspective explains the evolution of commercial information and the ensuing chaos. With the advancement of technology, commerce has transcended borders, eventually giving rise to Cross Border E-Commerce (CBEC). Thanks to CBEC, the global market has revitalized, and customers' access to products has become easier. However, CBEC has made the product-based traffic of the supply chain even more complex. Managing this complexity is quite challenging. The difficulty arises from the proper operational structuring needed to ensure supply chain resilience in the management of a CBEC company. This research addresses this issue by establishing a 12-factors impact system grouped into efficiency capacity, adaptability capacity, and evolution capacity, based on the theoretical backgrounds of Social Exchange Theory, High Reliability Theory, and Information Processing Theory, which support the supply chain resilience of Cross Border E-Commerce (CBECSCR). This system was formulated using survey data from five experts comprising companies specializing in this field and academicians, and it was analyzed using the integrated Grey-DEMATEL Grey-ISM technique. According to the findings, the factors that most affect a supply chain are adaptability management, supply and demand capacity, learning ability, social memory, and business continuity plan. The most influential factor is the establishment of adaptability management, which is only possible through a risk management culture based on trust and collaboration with partners. Additionally, raising awareness among managers on this issue is crucial.