Malign melanomların evre progresyonunun entegre diferansiyel gen ekspresyon analizi ile incelenmesi
Examining the differential gene expressions in stage development of malignant melanomas
  1. Tez No: 916560
  2. Yazar: BİLGE DURSUN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DENİZ SÜNNETÇİ AKKOYUNLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Genetik, Genetics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Genetik ve Moleküler Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Amaç: Malign melanom (MM), epidermisin bazal laminasında yer alan melanositlerin ve bunların farklılaşmasıyla oluşan nevüs hücrelerinin malign transformasyonu sonucu oluşan bir neoplazidir ve dünya üzerindeki kanser ölümlerinin %1-2'sini oluşturmaktadır. MM tümörleri vücutta melanositlerin bulunduğu bölgelerinde (deri, mukoza, göz ve santral sinir sistemi) ortaya çıkabilir; fakat en önemli yerleşim yeri deridir. Deride görülen primer kutanöz melanom, tüm deri kanserlerinin %4'ünü oluşturan, nadir fakat en agresif deri kanseri tipidir. Bu çalışmanın amacı, MM'de evreler arası gen ifade farklılıklarının belirlenmesi, etkilenen gen ve yolakların incelenerek malign melanomda evre progresyonunun aydınlatılmasına katkıda bulunmaktır. Yöntem: Bu çalışmada, GEO (Gene Expression Omnibus) veri bankasından elde edilen, farklı evrelerdeki primer deri melanosit kökenli MM tanılı 162 hastanın mikrodizin verisi incelendi. Benjamini-Hochberg ile normalleştirilen verilere tek yönlü ANOVA analizi uygulandı. Farklı evrelerde görülen gen ifade farklılıkları p-değeri
Özet (Çeviri)
Objective: Malignant melanoma is the neoplasia in which malignant transformation of melanocytes located in the basal lamina of the epidermis and nevus formed by differentiation. The appearance of malignant melanoma structures may occur anywhere melanocytes are present (skin, eye, and central system); however, the major tumor origin is skin. Primary cutaneous melanoma makes up 4% of all skin cancers. It occurs rarely, yet it is the most aggressive type among skin cancers. Melanoma accounts for 1-2% of deaths resulted from cancer in the world. The aim of this study is to analyze the stage progression by elucidating pathways effected by differential gene expression among different stages of malignant melanoma. Method: In this study, microarray data of 162 patients diagnosed with various primary cutaneous malignant melanoma obtained from GEO (Gene Expression Omnibus) database was analyzed. Following data normalization with Benjamini-Hochberg, one-way ANOVA analysis was applied Gene expression differences at different cancer stages were analyzed with GeneSpring 14.9 program, taking p-value