Hekime yönelik şiddete neden olan faktörlerin toplum ve hekim gözü ile etik ve hukuki açıdan incelenmesi: Mersin Üniversitesi örneği
Investigation of the factors contributing to violence against physicians from the perspectives of society and physicians in ethical and legal terms: The case of Mersin university
- Tez No: 916579
- Danışmanlar: PROF. DR. OYA ÖGENLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Deontoloji ve Tıp Tarihi, Medical History and Ethics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıp Tarihi ve Deontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Son yıllarda hekime yönelik şiddet olaylarında yaşanılan artış ve ortaya çıkan olumsuz sonuçlar sağlık hizmeti sektörünü, hekimleri ve sağlığına kavuşmak isteyen hastaları ciddi biçimde etkilemektedir. Çalışmamızda ki amaç hekime yönelik şiddetin nedenlerini hekim ve hasta gözünden değerlendirerek önem sırasına göre belirlemektir. İkincil amaç olarak etik ve hukuki açıdan şiddet eylemlerinin azalması için neler yapılması gerektiğine ışık tutmaktır. Çalışmamız betimsel tarama modeli kullanılarak Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde görev yapan hekimlere ve polikliniklere başvuran hasta/hasta yakınlarına 10 Mayıs – 30 Eylül 2024 tarihleri arasında yapılmıştır. Araştırmada beşli likert tipinde anket kullanılmıştır. Çalışmaya 150 hasta ve 150 hekim dâhil edilmiştir. Araştırmada hekimlerin ve hasta/hasta yakınlarının hukuki bilgi düzeylerinin düşük olduğu, mevcut hukuki yaptırımların ve fiziksel olanakların şiddeti önlemede yeterli bulmadıkları saptanmıştır. Şiddete neden olan faktörler iki grup için farklıdır. Şiddete neden olan faktörlerden hekimlerin algılarına göre ilk üç sırada hukuki yaptırımların yetersizliği, makul olmayan talepler, güvenlik tedbirlerinin yetersizliği bulunmaktadır. Hasta/hasta yakınlarına göre ise ilk üç sırada sağlık kurumunun yoğunluğu ve uzun bekleme süresi, hasta-hekim iletişimi eksikliği, hasta ve yakınlarının yeterince bilgilendirilmemesidir. Her iki grup tarafından faktörler arasında etik ilkeler en alt sırada gösterilmektedir. Sonuç olarak hekimlerin hukuki bilgi düzeylerinin arttırılması hastanın bilgilendirilmesinin ve iletişimin önemi konusunda mezuniyet öncesi ve sonrasında eğitim müfredatının geliştirilmesi önerilmektedir. Hasta/hasta yakınlarının hekim ile iletişimini düzenleyecek, bekleme süresini azaltacak, bilgiye erişimi için hasta/hasta yakınların sağlık okuryazarlığını artıracak daha etkili stratejiler geliştirmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
In recent years, the increase in the incidents of violence against physicians and the resulting negative consequences seriously affect the healthcare sector, physicians and patients who want to regain their health. The aim of our study is to evaluate the causes of violence against physicians from the perspective of physicians and patients and to determine them in order of importance. The secondary aim is to shed light on what needs to be done to reduce acts of violence in terms of ethical and legal aspects. Our study was conducted between May 10 and September 30, 2024, using the descriptive survey model method, among physicians working at Mersin University Faculty of Medicine Hospital and patients/patient relatives applying to outpatient clinics. A five-point Likert-type questionnaire was used in the study. The study included 150 patients and 150 physicians. In the study, it was found that physicians and patients/patient relatives had low levels of legal knowledge and did not find existing legal sanctions and physical facilities sufficient to prevent violence. The factors causing violence are different for the two groups. According to the perceptions of physicians, the top three factors that cause violence are inadequate legal sanctions, unreasonable demands and inadequate security measures. According to patients/patient relatives, the top three factors are the intensity of the health institution and long waiting time, lack of patient-physician communication, and insufficient information to patients and their relatives. Ethical principles are ranked the lowest among the factors by both groups. As a result, it is recommended to increase the level of legal knowledge of physicians and to improve the training curriculum before and after graduation on the importance of patient information and communication. It is recommended to develop more effective strategies to regulate the communication of patients/patient relatives with the physician, reduce waiting time, and increase the health literacy of patients/patient relatives for access to information.