بدائل النظام النقدي الدولي من منظور الاقتصاد الإسلامي
İslam ekonomisi açısından uluslararası para sisteminin alternatifleri
  1. Tez No: 916622
  2. Yazar: AMAR ALSALHANI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMAD FAYEZ AHMAD HERSH
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Ekonomi, Religion, Economics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam İktisadı ve Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam İktisadı ve Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 208
Özet
Bu çalışma, İslam ekonomisi perspektifinden uluslararası para sistemine alternatifleri belirlemeyi amaçlamaktadır. Bu, mevcut uluslararası para sisteminin doğasını açıklığa kavuşturmak ve İslam ekonomisindeki para sisteminin kurallarını ve özelliklerini açıklığa kavuşturarak ve İslam hukukunun kuralları dahilinde parasal amaca ulaşan uluslararası para sistemine alternatifleri araştırmak suretiyle yapılmıştır. Çalışma ayrıca, önerilen parasal sisteme alternatiflerin uygulanmasında karşılaşılan zorlukları göstermeyi amaçlamaktadır. Araştırmacı, bu konuyla ilgili kitap, makale ve elektronik kaynaklara bakarak tümevarımcı yaklaşımı benimsemiş, mevcut parasal sisteme adil bir alternatif olabilecek farklı parasal alternatifleri karşılaştırarak mukayese yöntemini tercih etmiştir. Çalışma, mevcut uluslararası para sisteminin adaletsiz bir sistem olduğu ve bir ulusun diğer uluslar pahasına zenginleştirilmesine dayandığı sonucuna varmıştır. Çalışma ayrıca, İslam ekonomi sistemi altındaki para sisteminin, paranın ihraççısı ve uluslararası paranın özellikleri açısından sınırlamalara ve kurallara sahip olduğu sonucuna varmıştır. Aynı zamanda çalışma altın veya gümüş metalik emtia para sistemine veya her ikisine birden dönüşü tavsiye ettiği mevcut uluslararası para sistemine yönelik birkaç alternatifi gözden geçirmiş ve bu yeni sisteme geçişin önündeki en önemli potansiyel zorlukları göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to identify alternatives to the international monetary system from the perspective of Islamic economics. This is done by clarifying the nature of the current international monetary system, and clarifying the determinants and features of the monetary system in the Islamic economy. And explore alternatives to the international monetary system that achieve the monetary purpose within the controls of Islamic law, and review the most important challenges facing the application of alternatives to the monetary system. The researcher adopted the inductive approach in the study by studying books, references and research related to this topic, as well as searching in various websites, as previous literary studies are full of many important studies in this field. The researcher also followed the comparative approach by comparing the different monetary alternatives that he believes could be a fair alternative to the current monetary system. The study concluded that the current international monetary system is an unfair system, and is based on making a nation rich at the expense of other nations. The study also reviewed several alternatives to the current international monetary system, in which it focused on returning to the gold or silver commodity monetary system, or both. It showed the most important potential challenges for the transition to this new system.