Tekerleme destekli okuma çalışmalarının ilkokul birinci sınıf öğrencilerinin akıcı okuma becerilerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of nursery rhyme supported reading studies on fluent reading skills of first grade elementary school students
  1. Tez No: 916623
  2. Yazar: KÜBRA AKBULUT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RABİA YILAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Amaç: Yapılan çalışmada tekerleme destekli okuma çalışmalarının ilkokul birinci sınıf öğrencilerinin akıcı okuma becerileri üzerindeki etkisini belirlemek amaçlanmıştır. Yöntem: Çalışmada yarı deneysel desene ait ''Denkleştirilmemiş kontrol gruplu ön test-son test deseni'' tercih edilmiştir. Çalışmanın örneklemi 2023-2024 eğitim öğretim yılı başında okul yönetimi tarafından oluşturulmuş olan iki adet birinci sınıf şubesinden oluşmaktadır. Okul yönetiminin oluşturduğu birinci sınıflardan, rastgele olarak bir tanesi deney grubu diğeri ise kontrol grubu olarak belirlenmiştir. Verilerin analizinde ise nonparametrik testlerden yararlanılmıştır. Bulgular: Yapılan araştırmada, tekerleme destekli okuma çalışmalarının ilkokul birinci sınıf öğrencilerinin akıcı okuma becerileri üzerindeki etkisi incelenmiştir. Deney ve kontrol grubu arasında yapılan ölçümler sonucunda, prozodik okuma becerilerinde deney grubu lehine anlamlı bir farklılık olduğu görülmüştür. Grupların her ikisi de okuma hızı ve doğru okuma becerileri açısından gelişim göstermiştir; ancak bu alanlarda gruplar arasında anlamlı bir farklılık gözlemlenmemiştir. Cinsiyet değişkeni incelendiğinde; deney grubunda cinsiyetin okuma hızı, doğru okuma ve prozodik okuma becerileri bakımından herhangi bir etkisi tespit edilmezken; kontrol grubunda ise kız öğrencilerin prozodik okuma becerilerinin erkeklere göre daha iyi olduğu sonucu ortaya çıkmıştır. Sonuçlar: Tekerleme destekli okuma çalışmalarının, ilkokul birinci sınıf öğrencilerinin prozodik okuma becerilerinin geliştirilmesinde etkili olduğu görülürken; okuma hızı ve doğru okuma becerileri üzerinde beklenen etkiyi yaratmadığı görülmüştür. Bu durum, akıcı okuma bileşenlerinden biri olan prozodinin geliştirilmesinde tekerlemelerin önemli olduğunu vurgulamakta olup; tekerleme destekli okuma çalışmalarının okuma etkinliklerinde yaygın kullanımı önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Purpose: In this study, it was aimed to determine the effect of nursery rhyme supported reading activities on the fluent reading skills of first grade primary school students. Method: In the study, ''Unequalised control group pretest-posttest design'' belonging to the quasi-experimental design was preferred. The sample of the study consists of two first grade classes formed by the school administration at the beginning of the 2023-2024 academic year. One of the first grade classes formed by the school administration was randomly selected as the experimental group and the other as the control group. Nonparametric tests were used to analyse the data. Findings: In this study, the effect of nursery rhyme supported reading activities on the fluent reading skills of first grade primary school students was examined. As a result of the measurements between the experimental and control groups, it was observed that there was a significant difference in favour of the experimental group in prosodic reading skills. Both groups showed improvement in terms of reading speed and accurate reading skills; however, no significant difference was observed between the groups in these areas. When the gender variable was analysed, no effect of gender was found in the experimental group in terms of reading speed, reading accuracy and prosodic reading skills, while in the control group, it was concluded that the prosodic reading skills of female students were better than male students. Results: While rhyme-supported reading activities were found to be effective in developing first grade students' prosodic reading skills, they did not have the expected effect on reading speed and accurate reading skills. This situation emphasises the importance of rhymes in the development of prosody, which is one of the components of fluent reading, and the widespread use of rhyme-supported reading activities in reading activities is recommended.