Theory of mind development: Executive function and mothers' mental state explanations.
Zihin kuramı gelişimi: Yürütücü işlev ve annelerin zihinsel durum açıklamaları
  1. Tez No: 916627
  2. Yazar: ZEHRA KARADEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. ANDREW TOLMİE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: University of London
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Peterson ve Slaughter'ın (2003) önceki araştırması, çocuklarıyla konuşurken zihinsel durumlara yönelik ayrıntılı ve açıklayıcı anlatımları tercih etme eğiliminde olan annelerin çocuklarının, zihin kuramı (ToM) görevlerinde daha iyi performans sergilediğini bulmuştur. Bu çalışmanın amacı, onların bulgularını tekrarlamaktı. Çalışmanın ikinci amacı, zihin kuramı, yürütücü işlev (EF), kardeş etkileşimleri ve dil becerisi arasındaki ilişki desenini incelemekti. Ayrıca, anne söylemi ile zihin kuramı ve engelleyici kontrol arasındaki ilişkiyi değerlendirildi. Çalışmanın son amacı, yürütücü işlev ve kardeş etkileşimlerinin zihin kuramına bağımsız katkılarını incelemekti. İki oturum boyunca, 3,5 ve 4 yaş arasındaki 18 çocuğa iki ToM görevi, iki EF görevi ve bir dil yeteneği testi verildi. Anneler, çocuklarıyla günlük etkileşimlerini ve kardeş ilişkisi kalitesini derecelendiren anketleri doldurdu. Sonuçlar, annelerin zihinsel durum açıklamalarının çocuklarının yanlış inanç (false belief) anlama becerilerini artırdığını, ancak engelleyici beceriler üzerinde etkili olmadığını gösterdi. Beklendiği gibi, ToM ile büyük kardeş etkileşimleri ve dil becerisi arasında güçlü pozitif korelasyonlar bulundu. Ayrıca, LHG ile ölçülen engelleyici beceriler ve kardeş etkileşimleri arasında da güçlü bir korelasyon tespit edildi. Bu bulgular, anne-çocuk konuşmalarında zihinsel durum terimlerinin kullanımının çocuk için faydalı olabileceğini göstermektedir. Ayrıca, büyük kardeşlerin çocukların dil gelişimi ve engelleyici kontrol becerileri açısından destekleyici bir rol oynadığı ve bunun ToM performansına yansıdığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Previous research by Peterson and Slaughter (2003) found mothers who are tendency to favour detailed and descriptions explanations for mental states when conversing with their children, these children performed better in theory of mind (ToM) tasks. The purpose of the study was to replicate their findings. The second purpose of the study was to examine the pattern of relationships between theory of mind, executive function (EF), sibling interactions, and language ability. It also assessed whether there was the relationship maternal discourse and theory of mind as well as inhibitory control. The final aim of the study was to examine the independent contributions of executive function, sibling interaction to theory of mind. Across two sessions, 18 children aged 3 ½ and 4 years of age were given two ToM tasks, two EF tasks, and a language ability test. Mothers completed questionnaires rating daily interaction with her child and sibling relationship quality. Results revealed that mothers' mental state explanation increased their children false belief understanding but not for inhibitory skills. As expected, strong positive correlations were found between ToM and older sibling interactions, and language ability. Another a strong correlation was found between inhibitory skills, measured by LHG and sibling interactions. These findings suggest that maternal conversation might be beneficial for the child, especially using mental state terms. Older siblings are beneficial for children's language and inhibitory control, reflecting on ToM performance.