Jameson flotasyon hücresi tam otomasyonuve kömür zenginleştirme uygulaması
Full automation of Jameson flotation cell & coal enrichment application
  1. Tez No: 916652
  2. Yazar: AYHAN PİRİNÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ UÇAR, PROF. DR. OKTAY ŞAHBAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Kimya, Maden Mühendisliği ve Madencilik, Computer Engineering and Computer Science and Control, Chemistry, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 182
Özet
Flotasyon, katı, sıvı ve gaz ara yüzeylerinde meydana gelen karmaşık fiziko-kimyasal olaylara bağlı bir süreçtir. Flotasyon tekniğinin başarısı, çalışma parametrelerine, bu parametrelerin kontrolüne ve kullanılan aletlerin tipine bağlıdır. Bu aletlerden önemli biri de ince taneli minerallerin flotasyon sorununa çözüm getiren ve yaygın kullanılan Jameson flotasyon hücresidir. Jameson hücresinde flotasyon verimini ve konsantrenin tenörünü etkileyen en önemli parametreler hold-up, bias hızı ve köpük derinliğidir. Bunlar flotasyon işlemi süresince daima kontrol altında tutulması gereken parametrelerdir. Bu çalışmada hold-up, bias kesitsel hızı, köpük derinliği ve diğer parametrelerin kontrolü PID kapalı çevrim kontrol sistemi ile yapılmıştır. Anlık alınan bilgiler ile sistemin daha az hatalı ve kararlı çalışması sağlanmıştır. Böylece parametrelerin istenilen değerlerde tutulması sağlanmıştır. Anlık alınan verilere göre yıkama suyu debisi arttıkça köpük derinliği düşmektedir ve bias hızı arttıkça köpük derinliği artmaktadır. Ayarlanan bias hızında oluşacak köpük derinliğinin dengeye gelmesi için uygun bir süre verilmesi gerekir.
Özet (Çeviri)
Flotation is a physico-chemical complex process which occurs in the interfaces of solid, liquid and gas. The success of the process depends on operational parameters, automatic control of these parameters, and type of flotation device. One of the flotation devices is a Jameson cell was invented for fine particle flotation. The most important parameters which affects the Jameson cell recovery and concentrate grade are hold-up, bias factor and froth depth. These parameters should be stable during the operation. In this study hold-up, superficial bias velocity and froth depth have been automatically controlled in Jameson cell by the use of PID closed loop control system. As a result much more stable operation with less error has been obtained by automatic control. According to instantaneous data obtained froth depth decreases with both the increase of washing water rate and the bias velocity decrease.