Yabancı dil eğitiminde ters yüz öğrenme modeli: Bir meta sentez çalışması
Flipped learning model in foreign language education: A Meta-synthesis study
  1. Tez No: 916651
  2. Yazar: ARİFE HODUL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN DİKİCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 213
Özet
Bu çalışmanın amacı Ters Yüz Öğrenme Modeli (TYÖM) ile yürütülen yabancı dil derslerinin öğrencilerin akademik başarılarına, öz düzenleme becerilerine ve yabancı dil kaygılarına etkisini, modele yönelik katılımcı algılarını ve uygulamada karşılaşılan sorunları, alanda yürütülmüş çalışmalardan elde edilen bulgulara dayanarak meta sentez yöntemiyle belirlemektir. Çalışmanın verileri, meta sentez için belirlenen dahil edilme ve hariç tutulma kriterlerine uyan, 2014-2024 yılları arasında Türkiye'de farklı öğretim kademelerinde gerçekleştirilmiş nitel ve karma yöntem desenli 37 yüksek lisans ve doktora tezinden elde edilmiştir. Araştırma bulguları, TYÖM'nin öğrencilerin akademik başarılarını ve öz düzenleme becerilerini desteklediğini, aynı zamanda yabancı dil kaygılarını azalttığını göstermektedir. Modele yönelik öğrenci, öğretmen, veli ve araştırmacı algılarının genel olarak olumlu olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Modelin uygulanmasına yönelik karşılaşılan problemler de detaylı bir şekilde ele alınmıştır. Çalışmanın sonunda, uygulayıcılara ve araştırmacılara yönelik öneriler de sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the impact of foreign language lessons conducted using the Flipped Learning Model on students' academic performance, self-regulation skills and foreign language anxiety based on the findings from studies conducted in the field through meta-synthesis. It also seeks to explore participants' perceptions of the model and the challenges encountered during its implementation. The data for the study were obtained from 37 master's and doctoral theses which meet the inclusion and exclusion criteria for meta-synthesis. These theses are studies conducted between 2014 and 2024 in Turkey at various educational levels, using qualitative and mixed research designs. The research findings indicate that the Flipped Learning Model supports students' academic achievements and self-regulation skills, while also reducing their foreign language anxiety. It was concluded that the perceptions of students, teachers, parents, and researchers regarding the model are generally positive. The challenges encountered in the implementation of the model were also discussed in detail. Finally, recommendations for practitioners and researchers were provided at the end of the study.