Yeni tiyosemikarbazon türevlerinin sentezi, karakterizasyonu ve tiyosemikarbazon katkılı antibakteriyel tekstillerin elde edilmesi
Synthesis, characterization of novel thiosemicarbazone derivatives and preparation of thiosemicarbazone added antibacterial textiles
  1. Tez No: 916688
  2. Yazar: GÜRSEL KORKMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSA KARAMAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyomühendislik, Kimya, Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Bioengineering, Chemistry, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyomühendislik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bakteriyel enfeksiyon hastalıkları antibiyotiklerin keşfi ile önemli ölçüde kontrol altına alınmıştır. Ancak zamanla bakterilerin çeşitli mekanizmalar ile geliştirmiş oldukları antibiyotik direnç yeni antimikrobiyal ajanların geliştirilmesi ihtiyacını ortaya koymuştur. Tekstil ürünleri bakterilerin üremesi için uygun ortam sunmaktadır. Bu nedenle özellikle hastaneler, toplu taşımalar ve oteller gibi insan sirkülasyonun fazla olduğu yerlerde antibakteriyel tekstillerin kullanılması bakteriyel enfeksiyonların ve yayılmasının önlenmesine katkı sunmaktadır. Bu çalışmada farklı substitüentlere sahip yedi fenilüre asetofenon türevi ve bunların tiyosemikarbazid ile reaksiyonu ile sentezlenen yedi tiyosemikarbazon türevi sentezlenmiştir. Tiyosemikarbazonların antimikrobiyal aktivitesi Staphylococcus aureus ATCC 29213, Enterococcus faecalis ATCC 29212, Escherichia coli ATCC 25922, Klebsiella pneumoniae ATCC 700603 bakteri suşlarına ve klinik olarak izole edilen Candida albicans fungus suşuna karşı mikrodilüsyon yöntemi ile değerlendirilmiştir. Bileşiklerin bakteri suşlarına karşı 7,81-250 µg/mL minimum inhibisyon konsantrasyon (MİK) değerleri ile antibakteriyel aktivitesi tespit edilmiştir. Ayrıca C. albicans fungus suşuna karşı ise 62.5-125 µg/mL MİK değeri ile antifungal aktivite sergilemişlerdir. Tiyosemikarbazonlardan -4Cl-3CF3 substitüentine sahip E6 bileşiğinin S. aureus ve E. faecalis bakteri suşlarına karşı sırasıyla 7.81 ve 15 µg/mL MİK değeri ile oldukça güçlü antibakteriyel aktivite sergilediği görülmüştür. Güçlü aktivite gösteren meta-substitüe fenilüre tiyosemikarbazon türevi E6 bileşiği, E7 bileşiği ve E6 ile aynı kapalı formüle sahip para-substitüe E4 bileşiği ile tekstil malzemelerine antibakteriyel özellik katılması hedeflenmiştir. Kumaşların antibakteriyel aktiviteleri agar difüzyon yöntemi ile kalitatif ve ASTM E2149 standardına benzer koşullarda kantitatif olarak S. aureus ve E. coli bakteri suşlarına karşı değerlendirilmiştir. Pamuk kumaşlarda yüksek konsantrasyonlu uygulamalarda S. aureus'a karşı %100'e yakın bakteriyosidal aktivite ve daha düşük konsantrasyonlarda ise %100 e yakın bakteriyostatik aktivite tespit edilmiştir. Poliester kumaşlarda ise E4 ve E6 bileşiği her iki bakteri suşuna karşı sırası ile %54.21–71.78 ve %56.94 – 99.31 oranında bakteriyostatik etki sergilediği bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Bacterial infectious diseases have been significantly controlled with the discovery of antibiotics. However, over time, antibiotic resistance developed by bacteria through various mechanisms has revealed the need for the development of new antimicrobial agents. Textile products offer a suitable environment for the growth of bacteria. For this reason, the use of antibacterial textiles, especially in places with high human circulation such as hospitals, public transport and hotels, contributes to the prevention of bacterial infections and their spread. In this study, seven phenylurea acetophenone derivatives with different substituents and seven thiosemicarbazone derivatives synthesised by their reaction with thiosemicarbazide were synthesised. The antimicrobial activity of the thiosemicarbazones was evaluated by microdilution method against bacterial strains Staphylococcus aureus ATCC 29213, Enterococcus faecalis ATCC 29212, Escherichia coli ATCC 25922, Klebsiella pneumoniae ATCC 700603 and clinically isolated Candida albicans fungal strain. The antibacterial activity of the compounds against bacterial strains was determined with minimum inhibition concentration (MIC) values of 7.81-250 µg/mL. They also exhibited antifungal activity against C. albicans fungal strains with MIC values of 62.5-125 µg/mL. Among the thiosemicarbazones, compound E6 with -4Cl-3CF3 substituent showed very strong antibacterial activity against S. aureus and E. faecalis bacterial strains with MIC values of 7.81 and 15 µg/mL, respectively. We aimed to add antibacterial properties to textile materials with the strong activity of meta-substituted phenylurea thiosemicarbazone derivative E6 compound, E7 compound and para-substituted E4 compound having the same closed formula as E6. The antibacterial activities of the fabrics were evaluated qualitatively by the agar diffusion method and quantitatively against S. aureus and E. coli bacterial strains under conditions similar to the ASTM E2149 standard. In cotton fabrics, nearly 100% bacteriocidal activity was detected against S. aureus in high concentration applications and nearly 100% bacteriostatic activity was detected in lower concentrations. In polyester fabrics, E4 and E6 compounds were found to exhibit 54.21-71.78% and 56.94-99.31% bacteriostatic activity against both bacterial strains, respectively.