Bir hangar temeli kazıklarının taşıma gücü ve oturma değerlerinin farklı yöntemlerle incelenmesi
An investigation of bearing capacity and settlement values of foundation piles in a hangar consruction with different methods
- Tez No: 916695
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EREN KÖMÜRLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
İstanbul Havalimanı Faz 2 MRO Bakım Onarım Tesisleri Hangar A-B İnşaatı kapsamında temel altı kazıklara sahada çevrimli eksenel basınç deneyi uygulanmıştır. Projede toplam 261 adet temel altı kazık bulunduğundan bu deney üç ayrı bölgeyi temsil eden üç farklı kazıkta yapılmıştır. Saha deneylerinden elde edilen oturma deplasman verileri Geo5 progamı bulguları ile karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Ayrıca, Geo 5 programı ile de üç adet kazığın numerik model analizi yapılarak taşıma gücü değerleri incelenmiştir. Ek olarak, klasik bir hesap yöntemi olarak Janbu yöntemi ile hesaplanan kazık taşıma güçleri Geo 5 programından elde edilen sonuçlar ile karşılaştırılmıştır. Farklı analiz yöntemleri kullanılarak elde edilen bu sonuçların değerlendirilmesi ile Geo 5 geoteknik analiz programının kullanılabilirliği incelenmiştir. Sonuç olarak, Geo5 programı ile emniyetli kazık tasarımları yapılabileceği belirlenmiştir. Geo5 programının sahada ölçülen oturma değerleri ile benzer sonuçlar verdiği, ayrıca Geo5 analizlerine göre kazık taşıma gücünün Janbu yöntemi ile hesaplanan kazık taşıma gücü değerlerine yakın olduğu görülmüştür. Bu çalışma bulgularından da anlaşılabileceği üzere farklı analiz yöntemleri ile bir tasarımın doğrulanması gerekmektedir. Tek bir program veya yöntem ile tasarım yapılması durumunda saha koşullarına kıyasla anlamlı farklar oluşması ihtimali göz ardı edilmemelidir. Birden farklı tasarım yöntemi ile de çalışılmış olsa mutlaka doğru değer aralığında seçilmiş emniyet katsayısı kullanımı ile tasarımın güvenli tarafta olması sağlanmalıdır.
Özet (Çeviri)
Within the scope of Istanbul Airport phase 2 MRO maintenance and repair facilities hangar A-B construction, cyclic axial compression test was applied to the foundation piles in the field. Since there are a total of 261 piles in the project, the site test was performed on three different piles representing three different regions. The settlement displacement data obtained from the field tests were examined comparatively with the Geo5 program findings. In addition, the numerical model analyses of three piles were performed with the Geo 5 program and the bearing capacity values were examined. In addition, the pile bearing capacity calculated using the Janbu method as a classical calculation method was compared with the results obtained from the Geo 5 program. The usability of the Geo 5 geotechnical analyses program was determined by evaluating these results obtained using different analysis methods. As a result, it was determined that safe pile designs can be made with the Geo5 program. It was observed that the Geo5 program gave similar results with the settlement values measured in the field, and also the pile bearing capacity values of to the Geo5 analyzes were close to the pile bearing capacity values calculated in accordance with the Janbu method. As can be understood from the findings of this study, a design should be verified with different analysis methods. If a design is made with a single program or method, the possibility of significant differences compared to field conditions should not be ignored. Even if more than one different design method is used, the design should be on the safe side by using the safety coefficient selected in the correct value range.