Kekik esansiyel yağı ile zenginleştirilen polivinil alkol/kitosan kompozit filmlerin üretimi ve karakterizasyonu
Production and characterisation of polyvinyl alcohol/kytosan composite films enriched with thyme essential oil
- Tez No: 916694
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SONER ENGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyosüreç Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmada, kekik esansiyel yağı (%1 a/h) ile zenginleştirilmiş polivinil alkol/kitosan (PVA/Kit) kompozit filmlerin karakterizasyon özellikleri ve gıda ambalajı uygulamalarındaki kullanım potansiyellerinin araştırılması amaçlanmıştır. Bu amaçla çalışmada her bir film örneğinin fizikokimyasal (kalınlık, nem, yoğunluk, temas açısı), renk, şeffaflık, TGA, SEM, FT-IR analizleri yapılmış olup, Escherichia coli ve Staphylococcus aureus'a karşı antimikrobiyel etkileri belirlenmiştir. Analiz sonuçlarına göre, film kalınlıklarının 0,104 mm (70PVA+30Kit+Ke) ile 0,180 mm (PVA) arasında değiştiği, kekik esansiyel yağı ilavesinin film kalınlığını azaltarak su buharı geçirgenliğini (WVP) iyileştirdiği görülmüştür. WVP değerleri 5,56 - 10,11 × 10⁻⁷ g.cm⁻¹.s⁻¹.Pa⁻¹ arasında değişim göstermiştir. Antimikrobiyal testlerde, kekik esansiyel yağı içeren filmler E. coli'ye karşı 22,56 mm ve S. aureus'a karşı 20,48 mm inhibisyon zon çapı ile güçlü antimikrobiyal aktivite sergilemiştir. Bu etki, PVA ve kitosan bileşenlerinin yanı sıra film içeriğinde yer alan kekik esansiyel yağına bağlanmıştır. Saf PVA filmler antimikrobiyal etkinlik göstermemiştir. Çalışma sonucunda elde edilen bulgular, kekik esansiyel yağı içeren PVA/Kit kompozit filmlerin çevresel sürdürülebilirlik açısından yenilikçi bir ambalaj malzemesi olarak güçlü bir potansiyele sahip olduğunu göstermektedir. Gelecek araştırmalarda, bu filmlerin farklı gıda türlerinde uzun vadeli performanslarının incelenmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to investigate the characterization properties and potential applications of polyvinyl alcohol/chitosan (PVA/Kit) composite films enriched with thyme essential oil (1% w/w) in food packaging. For this purpose, physicochemical properties (thickness, moisture content, density, contact angle), color, transparency, TGA, SEM, and FT-IR analyses were conducted for each film sample, and their antimicrobial effects against Escherichia coli and Staphylococcus aureus were determined. According to the analysis results, film thicknesses ranged between 0.104 mm (70PVA+30Kit+Ke) and 0.180 mm (PVA), and the addition of thyme essential oil was found to reduce film thickness while improving water vapor permeability (WVP). WVP values ranged between 5.56 × 10⁻⁷ and 10.11 × 10⁻⁷ g.cm⁻¹.s⁻¹.Pa⁻¹. In antimicrobial tests, films containing thyme essential oil exhibited strong antimicrobial activity with inhibition zone diameters of 22.56 mm against E. coli and 20.48 mm against S. aureus. This effect was attributed to the thyme essential oil in the film composition, along with the PVA and chitosan components. Pure PVA films did not exhibit antimicrobial activity. The findings of the study indicate that PVA/Kit composite films containing thyme essential oil have strong potential as an innovative packaging material in terms of environmental sustainability. Future research is recommended to evaluate the long-term performance of these films on various types of food.