Kentsel tasarım eğitimi: kurumsal modeller, müfredat oluşumları ve stüdyo pedagojileri
Urban design education: institutional models, curricular formations and studio pedagogies
  1. Tez No: 916696
  2. Yazar: IRMAK YAVUZ ÖZGÜR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OLGU ÇALIŞKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Şehircilik ve Bölge Planlama, Education and Training, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 731
Özet
Kentsel tasarımın meşruiyeti, disiplinler arası niteliği, bilgi temeli ve yöntemleri üzerine süregelen tartışmaların ortasında, alan onlarca yıl boyunca eğitim yoluyla kurumsallaşmasını sürdürmüş, ancak bu süre üzerine bütüncül bir değerlendirme yapılmamıştır. Bu noktada, bu araştırma kentsel tasarım eğitiminin çeşitliliğini ve evrimini, kurumsal ve müfredat yapıları, pedagojik pratikler üzerinde durarak incelemektedir. Öncelikle, güncel kurumsal profiller, müfredat yapısı ve alanları ile stüdyo eğitiminin organizasyonundaki modaliteleri üzerinden kentsel tasarım lisansüstü programlarının haritalanmasıyla uluslararası bir perspektif geliştirilmiştir. Daha sonra, Türkiye'de alanın nasıl farklı aktörler, topluluklar, araçlar ve kurumlar yoluyla ortaklaşa yaratıldığı ve eğitimin bu süreçlerde nasıl şekillendiği üzerine ışık tutarak, alanın inşası kısaca anlatılmıştır. Buradan hareketle, Türkiye'deki birinci nesil kentsel tasarım programları ikili bir yapı içinde tarihsel (diakronik) ve karşılaştırmalı (senkronik) bir perspektifle odaklanılmıştır. İlk olarak, kurumsal kimlik ve disipliner alanlar ve kentsel tasarım çerçeveleri açısından müfredat oluşturma süreçleri ortaya konmuştur. İkinci olarak, stüdyo pedagojilerinin temel bağlamsal ve yöntemsel çerçeveleri ile kentsel gündemlere bağlı düşünümlülük türlerine dayalı izlekleri belirlenmiştir. Sonuç olarak, kentsel tasarım eğitiminin zaman içinde değişen belirgin nitelikleri, ki farklı kökenden beslenen ve sonrasında her programın izlediği kırılımlı kurumsal, müfredat ve pedagojik izleklerle şekillenen Türkiye deneyimi üzerinden tarif edilmiştir. Bu yerleşik deneyimlerin uluslararası bağlamda konumlandırılmasıyla, kentsel tasarım eğitiminde benimsenen farklı program yapıları ve stüdyo pedagojileri kavramsallaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Amid discussions on legitimacy, disciplinarity, knowledge basis and methods of urban design, the field has continued its institutionalization through education over decades now with few holistic reflections on this process. At this juncture, this research scrutinizes the evolution of urban design education focusing on institutional and curricular frameworks, and pedagogical practices. To that end, first, an international perspective has been developed through the mapping of urban design graduate programs analyzing institutional profiles, curricular structure and domains, and modalities in the organization of studio education. Then, the construction of the domain in Türkiye has been briefly narrated shedding light on how the field has been co-created through diverse actors, communities, instruments and institutions and how the education has been unfolded in these processes. Finally, a historical (diachronic) and a comparative (synchronic) perspective has been developed in taking the first-generation urban design programs in Turkey under an in-depth scrutiny in two-fold structure. Firstly, the variations in the institutional identity and curricular formation processes in terms of disciplinary domains and urban design frameworks have been put forward. Secondly, trajectories of studio pedagogies based on the major contextual and methodological frameworks and types of reflexivity to urban agenda have been established. Consequently, the contours of urban design education that have evolved over time have been defined through the Turkish experience, which draws on two distinct origins for model formation, and which later exhibit the refracted institutional, curricular and pedagogical trajectories followed by each program. By situating these grounded experiences within an international context, the diverse program structures and studio pedagogies adopted in urban design education have been conceptualized.