Enhanced direct quadrature control implementation for a three-phase inverter
Üç fazlı invertör için gelişmiş direkt dörtlü kontrol uygulaması
  1. Tez No: 916705
  2. Yazar: BATUHAN BERKAY GİZİROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH ATALAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Güç elektroniği, askeri, günlük yaşam ve endüstri gibi çeşitli alanlarda kullanılmaktadır. Güç dönüştürme uygulamalarının verimliliği önemlidir. Üç fazlı invertörler büyük ölçüde motorlarda ve UPS sistemlerinde kullanılmaktadır. Ancak, üç fazlı invertörün tasarımı için, yazılım, donanım ve algoritma konusunda gelişmiş bir bilgi gerekmektedir. Üç fazlı invertörün dijital kontrolcü ile kontrol edilmesi, çıkış voltajı ve frekansının ayarlanması için esneklik sağlamaktadır. Sinüzoidal Darbe Genişlik Modülasyonu (SDGM) ve Direkt Dörtlü kontrolünün birleşimi, çıkış voltajının kararlılığını artırmaktadır. Bu tezde, TMS320F28379D DSP'sini kullanarak üç fazlı invertörün bir uygulamasını sunuyoruz. Sistemde üç elektronik kart bulunmaktadır. İlk kart, ayrık Metal Oksit Yarı İletken Alan Etkili Transistörler kullanarak üç yarım köprüyü, anahtarlamalı güç kaynaklarını ve akım okuma devrelerini içermektedir. İkinci kart, düşük kayıplı filtre ve voltaj okuma devresinden oluşmaktadır. Üç faz invertörün giriş voltajı 30 V ve çıkış voltajı 12 V'a kadar ayarlanabilmektedir ve frekansı 50 Hz'dir. İnvertörün maksimum gücü 98.5 W'tır. İnvertörün verimliliği tam yükte %90.72'dir.
Özet (Çeviri)
Power electronics is widely utilized in various fields, such as the military, daily life, and industry. The efficiency of power conversion applications is important. Three-phase inverters are primarily used in motors and UPS systems. However, the design of a three-phase inverter requires advanced knowledge of software, hardware, and algorithms. The digital control of the three-phase inverter provides flexibility for the adjustment of output voltage and frequency. The combination of Sinusoidal Pulse Width Modulation (SPWM) and Direct Quadrature (DQ) control increases the stability of output voltage. In this thesis, we present an implementation of a three-phase voltage source inverter using the Digital Signal Processor (DSP) based controller of TMS320F28379D. There are three electronic cards in the system. The first card includes Switched-Mode Power Supplies (SMPS), current sense circuits, and three half-bridges using discrete MOSFETs. The second card comprises of a low-loss filter and a voltage sensing circuit. The input voltage of the three-phase inverter is 30 V, and the output is a three-phase inverter with an output voltage that can be adjusted up to 12 V with an output frequency of 50 Hz. The maximum power of the inverter is 98.5 W. The efficiency of the inverter is 90.72 % at the full load.