Multipl skleroz hastalarında kinezyofobi varlığının değerlendirilmesi; kinezyofobinin fiziksel aktivite, fonksiyonel durum, yaşam kalitesi ve depresyon üzerine etkisi
Evaluation of the existence of kinesiophobia in patients with multiple sclerosis; effect of kinesiophobia on physical activity, functional status, quality of life and depression
  1. Tez No: 916716
  2. Yazar: BİLGE NUR KILINÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. JALE MERAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu çalışmadaki amaç; Multipl Skleroz hastalarında kinezyofobi varlığının değerlendirilmesi, kinezyofobinin fiziksel aktivitite, fonksiyonel durum, yaşam kalitesi ve depresyon üzerine etkisini araştırmaktı. Çalışmaya 18-65 yaş aralığında 45 hasta ve 45 sağlıklı kontrol grubu olmak üzere toplam 90 kişi dahil edildi. Tüm katılımcıların demografik verileri, kaydedildi. Her iki gruba Tampa Kinezyofobi Ölçeği (TKÖ) (Tampa Scale of Kinesiophobia), Beck Depresyon Ölçeği (BDÖ) (Beck Depression Inventory), Yaşam Kalitesi Ölçeği Kisa Form-36 (SF-36), Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi Kısa Form (UFAA) (International Physical Activity Questionnaire-short form, IPAQ-SF), Multipl Skleroz grubuna ek olarak Fonksiyonel Ambulasyon Sınıflaması (FAS), Fonksiyonel Bağımsızlık Ölçeği (FBÖ) (Functional Independence Measure, FIM), Genişletilmiş Özürlülük Durum Ölçeği (Kurtzke Expanded Disability Status Scale, EDSS) uygulandı. Gruplar arasında, kinezyofobi varlığı ve skorunun dağılımı açısından istatistiksel olarak anlamlı fark saptandı. Hastalarda kontrollere göre kinezyofobi görülme sıklığı ve şiddeti daha yüksek bulundu (p0,05). Evli hastaların bekarlara göre daha yüksek kinezyofobi seviyelerine sahip olduğu izlendi (p0,05). Kontrollerde kinezyofobi ile VKİ arasında istatistiksel olarak anlamlı fark izlendi. VKİ arttıkça kinezyofobi düzeyinin arttığı izlendi (p0,05). Kinezyofobi ile yaş, semptom başlangıç yaşı, EDSS skoru ve BDÖ skoru arasında istatistiksel olarak anlamlı pozitif yönde zayıf bir korelasyon bulundu. Kinezyofobi ile genel sağlık algısı arasında istatistiksel olarak anlamlı negatif yönde orta derecede bir korelasyon olduğu tespit edilirken, FBÖ toplam skor, FBÖ motor skor, SF-36 fiziksel komponent ve mental komponent arasında anlamlı negatif yönde zayıf bir korelasyon bulundu (p0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the presence of kinesiophobia in MS patients and to investigate the effect of kinesiophobia on physical activity, functional status, quality of life and depression. Ninety people, including forty-five patients and forty-five healthy control groups, were included in the study. Demographic data of all participants were recorded. Tampa Scale of Kinesiophobia (TSK), Beck Depression Inventory (BDI), Quality of Life Scale Short Form-36 (SF-36), International Physical Activity Questionnaire Short Form (IPAQ-SF), Functional Ambulation Classification (FAS), in addition to Multiple Sclerosis group, Functional Independence Measure (FIM), Expanded Disability Status Scale (EDSS) were implemented. A statistically significant difference was found between the groups in terms of the presence of kinesiophobia and the distribution of the score. The incidence and severity of kinesophobia was higher in patients compared to controls (p 0.05). It was observed that married patients had higher kinesophobia levels compared to singles (p 0.05). A statistically significant difference was observed between kinesophobia and BMI in controls. It was observed that the higher the BMI, the higher the kinesophobia level (p 0.05). A statistically significant positive weak correlation was found between kinesiophobia and age, symptom onset age, EDSS score, and BDI score. While a statistically significant negative moderate correlation was found between kinesiophobia and general health perception, a significant negative weak correlation was found between FIM total score, FIM motor score, SF-36 physical component and mental component (p 0.05).