Serebral palsi'de yoğunlaştırılmış video bazlı oyun terapi uygulamalarının motor beceriler,günlük yaşam aktiviteleri ve katılım üzerine etkisi
The effect of intensive video-based game therapy applications on motor skills, daily living activities and participation in cerebral palsy
- Tez No: 916737
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET EMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ergoterapi, Occupational Therapy
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ergoterapi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ergoterapi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Seraplar Palsi (SP), fetal veya bebeklik döneminde beyinde meydana gelen, ilerleyici olmayan, kalıcı ve nörogelişimsel bir bozukluk olup hareket ve postürde kısıtlılıklara yol açar. Bu çalışmanın amacı, spastik SP'li çocuklarda motor beceriler ve bireyin katılımını etkileyen günlük yaşam aktivitelerine (GYA) yönelik yapılandırılmış ve yoğun bir video oyun tabanlı rehabilitasyon programının etkinliğini değerlendirmektir. Çalışmaya 6-14 yaş arası 16 çocuk katıldı. Çocuklar, Kaba Motor Fonksiyon Sınıflandırma Sistemi (GMFCS) düzey 1-2, Manuel Yetenek Sınıflandırma Sistemi (MACS) düzey 1-3, İletişim Fonksiyonel Sınıflandırma Sistemi (CFCS) düzey 1-2 ve Görsel Fonksiyon Sınıflandırma Sistemi (VFCS) düzey 1-2 olarak sınıflandırıldı ve rastgele iki gruba ayrıldı. Yapılandırılmış Yoğun Video Oyun Tabanlı Program (YYVOBP) grubundaki çocuklar, 2 hafta boyunca haftada 5 gün, günde 2 saat bireysel ve 4 saat grup eğitimi olmak üzere toplam 24 seans aldı. Aynı protokol Yoğun Bimanuel Aktivite Programı (YBAP) grubuna da uygulandı. Değerlendirmeler müdahale öncesi, müdahale sonrası ve 2 aylık takip döneminde uygulandı. Kaba Motor Fonksiyon Ölçütü-88 (KMFÖ-88), Kanada İşlevsel Performans Ölçütü (KAPÖ), Pediatrik Özürlülük Envanteri-Bilgisayar Destekli Testi (PEDI-CAT), Kutu&Blok Testi (BBT), Becure Denge Sistemi ve Üst Ekstremite Selektif Kontrol Ölçeği (SCUES) kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Cerebral Palsy (CP) is a non-progressive, permanent neurodevelopmental disorder that occurs in the fetal or infant brain and leads to activity limitations in movement and posture. The aim of this study is to evaluate the effectiveness of a structured and intensive video game-based rehabilitation program for children with spastic CP regarding motor skills and activities of daily living (ADLs) that affect the individual's participation. Sixteen children aged 6 to 14 years participated, classified as level 1-2 on the Gross Motor Function Classification System (GMFCS), level 1-3 on the Manual Ability Classification System (MACS), level 1-2 on the Communication Function Classification System (CFCS), and level 1-2 on the Visual Function Classification System (VFCS). Participants were randomly assigned to two groups. The Structured Intensive Video Game-Based Program (SIVBGP) group completed 24 sessions, including 2 hours of individual and 4 hours of group training daily for 2 weeks. The same protocol was applied to the Intensive Bimanual Activity Program (IBAP) group. Assessments were conducted pre-intervention, post-intervention, and at a 2-month follow-up using the Gross Motor Function Measure-88 (GMFM-88), Canadian Occupational Performance Measure (COPM), Pediatric Evaluation of Disability Inventory-Computer Adaptive Test (PEDI-CAT), Box and Block Test (BBT), Becure Balance System, and Selective Control of the Upper Extremity Scale (SCUES).