İntravenöz demir tedavisi sonrası hipofosfatemi gelişim sıklığı ve ilişkili faktörlerin değerlendirilmesi
- Tez No: 916741
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN TAZEGÜL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Amaç: Bu çalışmada amaç, demir eksikliği/demir eksikliği anemisi olan ve intravenöz demir ile tedavi edilen hastalarda, infuzyon sonrasında gelişen hipofosfatemi sıklığını ve hipofosfatemi gelişimi ile ilişkili klinik faktörleri belirlemektir. Gereç ve Yöntem: Bu araştırma, 01/01/2023-01/04/2024 tarihleri arasında intravenöz demir infüzyonu yapılan erişkin hastaların verileri retrospektif olarak taranarak gerçekleştirilmiştir. Hastaların demografik ve klinik verileri, laboratuvar bulguları retrospektif olarak hasta dosyalarından edinilmiştir. Hipofosfatemi sınırı 2 mg/dL ve altı, ağır hipofosfatemi sınırı ise 1 mg/dL altı, semptomatik hipofosfatemi ise tedavi öncesi olmayan semptomların sorgusu ile (kas güçsüzlükleri, paresteziler, çarpıntı, ensefalopati bulguları ve diğer bulgular) tedavi sonrası ortaya çıkışı olarak tanımlanmıştır. Verilerin istatistiksel analizi için SPSS 26.0 kullanılmış ve P değerinin
Özet (Çeviri)
Aim: This study aimed to determine the frequency and factors associated with hypophosphatemia developing after intravenous iron infusion in patients with iron deficiency/iron deficiency anemia. Patients and Methods: This study was conducted by retrospectively on adult patients who received intravenous iron between 01/01/2023-01/04/2024. The patients ' demographic and clinical data and laboratory findings were obtained retrospectively. Hypophosphatemia was defined as 2 mg/dL and below, severe hypophosphatemia was defined as below 1 mg/dL, and symptomatic hypophosphatemia was defined as the emergence of related symptoms that were not present before treatment (muscle weakness, paresthesias, palpitations, encephalopathy findings and other findings) after treatment. SPSS 26.0 was used for analysis; a P value of