Asprosinin Deneysel Diyabet Modelinde Glikoz Metabolizması Diyabet Parametreleri ve Antidiyabetik Ajanlarla İlişkisi
Relationship of Asprosine with Glucose Metabolism Diabetes Parameters and Anti Diabetic Agents in Experimental Diabetes Model
- Tez No: 916740
- Danışmanlar: PROF. DR. MUKADDER BAYLAN, PROF. DR. ABDURRAHMAN ŞERMET
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Amaç: Deneysel diyabet sürecinde serum asprosin düzeylerinde ki değişikliğin glikoz metabolizması ve diyabet parametrelerine etkilerini incelemek ve kurkumin ve bazı antidiyabetik ajanlarların tedavi edici etkilerini birbirleriyle karşılaştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Otuzbeş erişkin erkek Wistar albino sıçan 5 eşit gruba ayrıldı: 1) Sağlıklı kontrol, 2) Diyabetik kontrol, 3) Diyabet+metformin, 4) Diyabet+ gliklazit ve 5) Diyabet+kurkumin grubu. Diyabet oluşturmak için sıçanların periton boşluğuna tek doz 55 mg/kg streptozotosin enjekte edildi. Sekiz haftalık deney periyodunun sonunda vücut ağırlıkları, açlık kan glikoz ve insulin düzeyleri, glikoz metabolizmasıyla ilgili karaciğer enzimleri, lipit metabolizmasıyla ilgili parametreler ve serum asprosin düzeyleri ölçüldü.
Özet (Çeviri)
Aim: To examine the effects of the changes in plasma asprosine levels on glucose metabolism and diabetes parameters during the experimental diabetes process and to compare the therapeutic effects of curcumin and some antidiabetic agents with each other. Materials and Methods: Thirty-five adult male Wistar albino rats were divided into 5 equal groups: 1) Healthy control, 2) Diabetic control, 3) Diabetes + metformin, 4) Diabetes + gliclazide and 5) Diabetes + curcumin group. A single dose of 55 mg / kg streptozotocin was injected into the peritoneal cavity of rats to induce diabetes. At the end of the 8-week experimental period, body weights, fasting blood glucose and insulin levels, liver enzymes related to glucose metabolism, parameters related to lipid metabolism and plasma asprosin levels were measured.