İlmenit yapısına sahip NiMnO3- metal oksit kompozitlerinin süperkapasitörlerdepozitif elektrot olarak incelenmesi
Investigation of ilmenite structured NiMnO3-metal oxide composites as positive electrodes in supercapacitors
  1. Tez No: 916791
  2. Yazar: DERYA KOCA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TUNÇ TÜKEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmada NiMnO 3 (NMO), NiCo 2 O 4 (NCO) ve MnCo 2 O 4 (MCO) metal oksitleri optimizasyon çalışmalarıyla birlikte hidrotermal yöntem ile başarılı bir şekilde sentezlenmiştir. α-MnO 2 (MO)'nun sentezinde ise birlikte çöktürme yöntemi kullanılmıştır. Sentezlenen her bir metal oksitin, süperkapasitörlerde pozitif elektrot olarak kullanılması durumunda sergileyeceği performans incelenmiştir. Bununla birlikte temel metal oksit olarak seçilen ilmenit yapısına benzer özellik gösteren NMO'nun, diğer metal oksitler ile 1:0, 0:1, 1:1, 1:3 ve 1:7 oranında fiziksel olarak karıştırılması ile hazırlanan elektrotların performansları incelenerek, NMO'nun süperkapasitör elektrodu olarak kullanımını daha da avantajlı hale getirmesine çalışılmıştır. Bu karışımlardan NMO: 3MO elektrodu için spesifik kapasitans değerinin, NMO ile kıyaslandığında, 10 mV/s tarama hızında alınan döngüsel voltametri eğrilerinden 120 F/g'dan 189 F/g'a arttırdığı belirlenmiştir. NMO: NCO oranında birlikte kullanımı ile NMO'nun spesifik kapasitans değerini 120 F/g 'dan 285 F/g'a arttırdığı ve NMO:3MCO oranında birlikte kullanılan elektrodun NMO'nun spesifik kapasitans değerini 120 F/g'dan 241 F/g'a arttırdığı görülmüştür. Bu katkılamanın, spesifik kapasitans artışlarına etkisi ile şarj-deşarj olma hızı üzerindeki etkileri farklıdır ve bu elektrot materyalleri, bir süperkapasitörde arzu edilen özelliğe göre kullanıcı tarafından amaca uygun seçilebilecektir. Hızlı şarj deşarj uygulamasının ön planda olduğu bir sistem için NMO-3MO elektrot materyali avantajlı iken yüksek yük kapasitesi istenildiğinde ise NMO-NCO elektrodunun kullanımı önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, NiMnO 3 (NMO), NiCo 2 O 4 (NCO), and MnCo 2 O 4 (MCO) metal oxides were successfully synthesized by hydrothermal method with optimization studies. Co-precipitation method was used for the synthesis of α-MnO 2 (MO). The performance of each synthesized metal oxide has been investigated in case it is used as a positive electrode in supercapacitors. Furthermore, the performance of electrodes fabricated by physically mixing NMO, which possesses properties similar to the ilmenite structure selected as the primary metal oxide, with other metal oxides in ratios of 1:0, 0:1, 1:1, 1:3, and 1:7 was examined to enhance the use of NMO as a supercapacitor electrode. The cyclic voltammetry curves obtained at a scan rate of 10 mV/s revealed that the specific capacitance value for the NMO:3MO electrode increased from 120 F/g to 189 F/g compared to NMO. It was observed that the combination of NMO with an NMO:NCO ratio increased the specific capacitance value of NMO from 120 F/g to 285 F/g, and the combination of the electrode with an NMO:3MCO ratio increased the specific capacitance value of NMO from 120 F/g to 241 F/g. The effects of this doping on the specific capacitance and the effects on the charge-discharge rate are different, and these electrode materials can be purposefully selected by the user according to the desired property in a supercapacitor.The NMO-3MO electrode material is advantageous for a system where fast charge-discharge application is at the forefront, while the use of NMO-NCO electrode is recommended when high load capacity is desired.