Çocuk ve ergenler için dsm-5 ucla travma sonrası stres bozukluğu tepki ölçeği (ÇTSS-TÖ-5) Türkçe versiyonu geçerlilik ve güvenilirliği
  1. Tez No: 916821
  2. Yazar: MELEK İNCE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA SİBEL DURAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Dr. Behçet Uz Çocuk Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Psikiyatrisi Bilim Dalı
Özet
ÖZET Amaç: Travma sonrası semptomlar, klinik görüşmeler, yarı yapılandırılmış görüşmeler, klinisyen tarafından derecelendirilen veya kendi kendine derecelendirilen (öz bildirim) anketler tarafından sağlanır. Öz bildirimli anketler içselleştirilmiş tepkileri seçer ve travmanın gözlemle tanımlanamayan sonuçları hakkında daha iyi bilgiler sağlar. DSM-5 Çocuk Ve Ergenler İçin DSM-5 UCLA Travma Sonrası Stres Bozukluğu Tepki Ölçeği TSSB tanı ve izleminde dünya çapında kullanılan bir araç olmasına rağmen, henüz Türkçeye adaptasyon, geçerlilik ve güvenilirlik çalışması yapılmamıştır. Bu çalışmanın amacı, DSM-5'e göre uyarlanmış ÇTSS-TÖ-5'i Türkçeye adapte ederek bu versiyonun geçerlilik ve güvenilirlik özelliklerini incelemek ve klinisyenlere tanı ve izlem süreçlerinde kullanabilecekleri bir araç sunmaktır. Yöntem: Bu metodolojik çalışma, SBÜ İzmir Dr. Behçet Uz Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları polikliniğine başvuran, 11-17 yaş arası travmatik yaşam deneyimi olan 157 ergenle yürütülmüştür. Ölçeğin güvenilirliği iç tutarlılık (Cronbach alfa) ve test-tekrar test (ICC) analizleri ile değerlendirilmiştir. Doğrulayıcı faktör analizi (DFA) ile ölçeğin uyum değerleri (CFI, CMIN/DF, NFI, GFI, TLI, RMSEA) incelenmiş, yakınsak ve ıraksak geçerlilik analizleri yapılmıştır. Ölçüt bağımlı geçerlilik için ÇTSS-TÖ-5 Türkçe'nin NSESSS ve DBŞÖ-5 ölçekleri ile korelasyonları Spearman analizi ile değerlendirilmiştir. Tanısal doğruluk için ROC analizi yapılmış, duyarlılık ve özgüllük analizleri uygulanmıştır. Bulgular: ÇTSS-TÖ-5- Türkçe Versiyonunun iç tutarlılığı C kategorisi için kabul edilebilir düzeyde, diğer tüm alt kategoriler ve tüm ölçek için optimal düzeyde bulunmuştur. DFA analizinde CMIN/DF, CFI, TLI ve RMSEA mükemmel uyumu, GFI ve NFI ise sınıra yakın iyi uyumu göstermiştir. Ölçek, tüm semptom sorularında yakınsak ve ıraksak geçerlilik sağlamıştır. NSESSS ile güçlü, DBŞÖ-5 ile orta düzeyde anlamlı korelasyon saptanmıştır. ROC analizinde %86.4 duyarlılık, %84.1 özgüllük ve AUC 0.909 olarak bulunmuş; TSSB tanısında duyarlılık %80.6, özgüllük %78.2 hesaplanmıştır. Sonuç: ÇTSS-TÖ-5 Türkçe versiyonu yeterli düzeyde güvenilirlik ve geçerlilik göstererek psikometrik özelliklerini korumuştur. Çalışmamız, literatürdeki bulgularla tutarlı sonuçlar ortaya koymakta ve Türk popülasyonunda 11-17 yaş grubunda TSSB'nin değerlendirilmesine yönelik klinisyenlere önemli bir ölçüm aracı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Objective: Post-traumatic symptoms can be assessed through clinical interviews, semi-structured interviews, clinician-rated or self-reported (self-assessment) questionnaires. Self-reported questionnaires capture internalized responses and provide better insight into the unobservable effects of trauma. Although the DSM-5 PTSD-RI for DSM-5 is widely used globally for PTSD diagnosis and monitoring, its adaptation, validity, and reliability studies have yet to be conducted in Turkish. This study aims to adapt the PTSD-RI for DSM-5 into Turkish, examine the validity and reliability of this version, and offer clinicians a tool for use in diagnosis and monitoring. Method: This methodological study was conducted with 157 adolescents aged 11-17 with traumatic life experiences who applied to the Child and Adolescent Psychiatry Clinic at Dr. Behçet Uz Children's Hospital, University of Health Sciences Izmir. The scale's reliability was evaluated through internal consistency (Cronbach's alpha) and test-retest (ICC) analyses. Confirmatory factor analysis (CFA) was used to examine the scale's fit indices (CFI, CMIN/DF, NFI, GFI, TLI, RMSEA), and convergent and divergent validity analyses were performed. For criterion validity, correlations between the Turkish PTSD-RI-5 and the NSESS and DSS scales were evaluated using Spearman's analysis. A ROC analysis was conducted for diagnostic accuracy, and sensitivity and specificity analyses were applied.. Results: The internal consistency of the Turkish PTSD-RI-5 scale was found to be acceptable for category C, and optimal for all other subcategories and the entire scale. In the CFA, CMIN/DF, CFI, TLI, and RMSEA indicated excellent fit, while GFI and NFI showed good fit close to the threshold. The scale demonstrated both convergent and divergent validity across all symptom questions. Strong correlations with NSESS and moderate correlations with the DSS scale were found. In the ROC analysis, sensitivity was 86.4%, specificity was 84.1%, and AUC was 0.909; sensitivity for PTSD diagnosis was calculated at 80.6% and specificity at 78.2%. Conclusion: The Turkish version of the PTSD-RI-5 demonstrated adequate reliability and validity, maintaining its psychometric properties. Our study presents findings consistent with literature and offers clinicians a valuable assessment tool for evaluating PTSD in the 11-17 age group within the Turkish population.