Koroner arter bypass cerrahisinde total intravenöz anestezi veya inhalasyon anestezisinin inflamatuar bio belirteçlere etkisi ve bunların erken postoperatif komplikasyonlarla ilişkisi
The effect of total intravenous anesthesia or inhalation anesthesia on inflammatory biomarkers in coronary artery bypass surgery and their relationship with early postoperative complications
  1. Tez No: 916822
  2. Yazar: EFE VOLGA ÖZKAN
  3. Danışmanlar: PROF. HİJA YAZICIOĞLU, UZMAN BEHİÇ GİRGİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Amaç: : CABG (koroner arter bypass greft cerrahisi) geçiren hastalarda sistemik inflamasyon belirteçleri olan SII (sistemik immun inflamatuar indeks), SIRI (sistemik inflamatuar response index), NLR (neutrophile lymphocyte ratio),PLR (platelet lymphocyte ratio), CRP ( C- reaktif protein) ve PRC (prokalsitonin) preoperatif ve postoperatif değerlerinin idamede kullanılan anestezi tekniğiyle ilişkisi ve ilk 24 saatteki postoperatif komplikasyonları ön görmedeki etkinliklerinin değerlendirilmesini amaçladık. Yöntem: Etik kurul ve hasta onamı alınan bu prospektif gözlemsel çalışmada, kriterleri karşılayan 228 hasta incelendi. Kullanılan anestezi tekniğine göre hastalar; propofol, ultiva infüzyonundan oluşan TİVA ( total intravenöz anestezi) (n:111) ve ultiva infüzyonu ile sevofluran kullanımı olan inhalasyon (n:117) grubu olarak ayrıldı. Hastalarda preoperatif ve postoperatif ilk 24 saatte CRP, PRC, SII, SIRI, NLR, PLR değerleri hesaplanarak, bunların kullanılan anestezi tekniğiyle ve postoperatif ilk 24 saat gelişen komplikasyonlarla ilişkisinin olup olmadığı ve bunlardan hangilerinin biyobelirteç olabileceği araştırıldı. İstatistik incelemede Ki-Kare, Kolmogorov–Smirnov, Independent Samples T Test, Mann-Whitney U testleri kullanıldı. Bulgular: İnflamatuar biyobelirteçlerin postoperatif seviyelerinin tüm hastalarda yükseldiği gösterildi. İnhalasyon anestezisi grubunda intraoperatif dopamin kullanımının daha sık olduğu (p: 0,012) ve postoperatif PRC (p: 0.040) ve Δ Pre-Post PRC (p: 0.035) değerlerinin daha yüksek olduğu bulundu. Grup farkı gözetmeksizin, postoperatif deliryum gelişen ve postoperatif dönemde ek inotrop desteğine ihtiyaç duyan hastalarda daha yüksek postoperatif PRC ve Δ Pre-Post PRC değerleri tespit edildi (sırasıyla p: 0.033 ve p: 0.003). Atrial fibrilasyon gelişen hastalarda daha yüksek preoperatif SII (p: 0.028) ve preoperatif NLR (p: 0.011) değerleri görüldü. Sonuç: Bu çalışma CABG operasyonu sırasında iki farklı anestezi idamesinin SII, SIRI, NLR, PLR, CRP ve PRCgibi inflamatuar biyobelirteçlerin hepsinin birden, intra ve postoperatif erken dönem komplikasyonlar üzerindeki prediktif değerini araştıran ilk çalışmadır. Çalışmada CABG operasyonlarının anestezi idamesinde intraoperatif inotrop kullanımı açısından TIVA grubunun inhalasyon grubuna göre daha üstün olduğunu görüldü. Post operatif komplikasyonlar açısından iki grup benzerdi. Ancak post operatif PRC değeri ve pre-postoperatif PRC farkı inhalasyon grubunda daha yüksek bulundu. Bu yüksek PRC değerlerinin grup farkı gözetmeksizin post operatif delirium görülme ve ek inotrop ihtiyacı gelişmesi açısından prediktif bir biyobelirteç olduğu saptandı. Preoperatif yüksek NLR ve SII değerlerinin anestezi yönteminden bağımsız, post operatif AF gelişimi ile ilişkili olduğu ve bu komplikasyon açısından prediktif bir değeri olduğu anlaşıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: We aimed to evaluate the relationship between preoperative and postoperative values of systemic inflammation markers such as SII (Systemic Immune-Inflammation Index), SIRI (Systemic Inflammatory Response Index), NLR (Neutrophil-Lymphocyte Ratio), PLR (Platelet-Lymphocyte Ratio), CRP (C-Reactive Protein) and PRC (Procalcitonin) in patients undergoing CABG (Coronary Artery Bypass Graft) surgery with the anesthesia technique used for maintenance, as well as their effectiveness in predicting postoperative complications within the first 24 hours. Methods: Ethics committee approval and written informed consent from patients were obtained. In this prospective observational study, 228 patients who met the criteria were examined. Based on the anesthesia technique used, patients were divided into two groups: TIVA (Total Intravenous Anesthesia) consisting of propofol and ultiva infusion (n:111) and an inhalation group consisting of sevoflurane with ultiva infusion (n:117). Preoperative and postoperative values of CRP, PRC, SII, SIRI, NLR, and PLR were calculated within the first 24 hours, and their relationship with the anesthesia technique used and complications that developed in the first 24 hours postoperatively was investigated to determine which of them could serve as biomarkers. In the statistical analysis, Chi-Square, Kolmogorov-Smirnov, Independent Samples T Test and Mann-Whitney U tests were used. Results: It was shown that postoperative levels of inflammatory biomarkers increased in all patients. In the inhalation anesthesia group, intraoperative dopamine use was more frequent (p: 0.012), and postoperative PRC (p: 0.040) and Δ Pre-Post PRC (p: 0.035) values were found to be higher. Regardless of group differences, higher postoperative PRC and Δ Pre-Post PRC values were detected in patients who developed postoperative delirium and required additional inotropic support during the postoperative period (p: 0.033 and p: 0.003, respectively). Patients who developed atrial fibrillation had higher preoperative SII (p: 0.028) and preoperative NLR (p: 0.011) values. Conclusion: This study is the first which investigates the predictive value of all inflammatory biomarkers, such as SII, SIRI, NLR, PLR, CRP, and PRC, on early intraoperative and postoperative complications during CABG surgery under two different anesthesia maintenance techniques. It was found that, in terms of intraoperative inotropic use, the TIVA group was superior to the inhalation group in the maintenance of anesthesia during CABG operations. The two groups were similar in terms of postoperative complications. However, postoperative PRC values and the pre-postoperative PRC difference were found to be higher in the inhalation group. These elevated PRC values were identified as predictive biomarkers for postoperative delirium and the need for additional inotropic support, regardless of group differences. It was also found that preoperative high NLR and SII values, independent of the anesthesia method, were associated with the development of postoperative atrial fibrillation (AF) and had predictive value for this complication.