Discursive constructions of the european identity in Germany during the Euro and refugee crises of the EU
AB'nin Avro ve mültecı̇ krı̇zlerı̇ sırasında Almanya'da Avrupa kı̇mlı̇ğı̇nı̇n söylemsel ı̇nşası
  1. Tez No: 916831
  2. Yazar: MELEK AYLİN ÖZOFLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERZSEBET KAPONYİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Corvinus University of Budapest
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 36
Özet
Bu tez, Avrupa Birliği'nin (AB) Avro ve mülteci krizleri bağlamında, bir vaka çalışması ülkesi olan Almanya'da siyasi ve medya söylemleri yoluyla Avrupa kimliği inşasının tezahürlerini incelemektedir. Sosyal, ekonomik ve siyasi süreçlerin bir 'iç grup' oluşturmada son derece kritik olduğunu ileri süren Sosyal Kimlik Teorisi'nin (SIT) temel varsayımlarını kullanmaktadır. Bu araştırma, siyasi ve medya söylemlerinin, AB'nin siyasi, sosyal ve ekonomik süreçlerine meydan okumalar getiren kriz dönemlerinde kolektif kimlik inşasının yaygınlaştırılmasında kritik bir araç haline geldiğini savunmaktadır. Zira krizler, Avrupa meselelerinin kamuoyu nezdindeki artan belirginliği nedeniyle 'Avrupalı olmanın ne anlama geldiğini' tanımlayan Avrupa kimliği inşasının farklı tezahürlerinin eklemlenmesi için uygun bir zemin sağlamıştır. Krizler, olası dramatik yansımaları nedeniyle üye devletlere daha az Avrupa-merkezci olmaları için alan açarken, topluluğun ortak iyiliği için grup içi bağlılık düzeylerini artırmaya odaklanan kimlik inşası, Avrupa vatandaşlarını krizlerin dramatik sonuçlarına ve maliyetlerine katlanmaya ikna etmede araçsal bir rol oynayabilir. Bu nedenle, Avrupa kimliğinin krizlere yanıt verirken ve krizleri yanıtlarken nasıl tezahür ettiği ve araçsallaştırıldığına odaklanan bir araştırma kritik önem taşımaktadır. Bu önermeye dayanarak, bu araştırma krizlerin kilit anlarında siyasi ve medya söylemlerinin kapsamlı nitel çerçeve analizini yapacaktır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the manifestations of European identity construction by the political and media discourses within the depressing context of the Euro crisis and refugee crisis of the European Union (EU) in a case study country- Germany. It utilizes the main aspirations of the Social Identity Theory (SIT), which asserts that social, economic, and political processes are highly critical in forming an 'ingroup'. This research argues that political and media discourses became a critical tool of disseminating the collective identity construction during the times of crises that posed rigid challenges to political, social, and economic processes of the EU. This is because the crises provided a viable ground for the articulations of the different manifestations of the European identity construction implying 'what it means to be European' due to the incremental salience of the European affairs within the public. While the crises have opened up leeway for the member states to become less Euro-centric because of the possible dramatic repercussions, identity construction, focusing on increasing the levels of commitment to ingroup for the sake of the common good of the community, may play an instrumental role in convincing European citizens to bear the dramatic consequences and costs of the crises. Therefore, an inquiry concentrating on answering how the European identity is manifested and instrumentalized in responding to and answering the crises is of critical importance. Based on such premise, this research will conduct extensive qualitative frame analysis of political and media discourse at key moments of the crisis.