(p,q) – meyer – konıg zeller kantorovıch stancu operatörlerinin bazı yaklaşım özellikleri
Some approximation properties of (𝑝, 𝑞) – meyer – konig zellerkantorovich stancu operators
  1. Tez No: 916839
  2. Yazar: HAKAN TÜZÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜLKÜ DİNLEMEZ KANTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
1960 yılında Meyer - König Zeller makalelerinde Meyer - König ve Zeller(MKZ) olarak bilinen operatörlerini tanımladılar. 2000 de Trif makalesinde [0,1] aralığında tanımlı sürekli f fonksiyonları için q- MKZ operatörleri tanımlamıştır. Gupta ve Sharma makalelerinde q- MKZ operatörlerinde yeni bir çeşit olan Kantorovich tipini tanımladılar. Sharma ve arkadaşları makalelerinde (p,q) – MKZ operatörlerinin Kantorovich tipi operatörleri tanımladılar ve yaklaşım özelliklerini incelediler. Bu çalışmada (p,q) – Meyer – König Zeller Kantorovich operatörlerinin Stancu tipi operatörler ((p,q) – MKZKS) tanımlandı. (p,q) – MKZKS operatörleri için (p,q) – analizinde momentler hesaplandı. Düzgün yakınsaklığın hesaplanabilmesi için Bohman - Korovkin teoremi kullanıldı. Ele alınan bu operatörler için süreklilik modülleri kullanılarak, yakınsama oranı bulundu. (p,q) - MKZKS operatörlerinin lokal yaklaşım özellikleri elde edildi.
Özet (Çeviri)
In 1960, Meyer - König and Zeller defined operators known as Meyer - König and Zeller (MKZ) in their paper. In 2000, Trif defined q-MKZ operators for continuous f functions defined on the closed interval [0,1] in his article. Gupta and Sharma defined a new type of in q -MKZ operators the Kantorovich type in their article. In their article, Sharma and their friends defined the Kantorovich type of (p,q) - MKZ operators and examined the approximation properties of these operators. In this study, Stancu type operators of (p,q) – Meyer – König Zeller Kantorovich ((p,q) – MKZKS) operators were defined. Moments were calculated in the (p,q) analysis for (p,q) – MKZKS operators. Bohman – Korovkin theorem was used to calculate smooth convergence. For these operators, the convergence rate was found by using continuity modules. Local approximation properties of (p,q) – MKZKS operators were obtained.