Güneş enerji sistemi kullanımının karbon ayak izine etkisinin incelenmesi: bir tekstil firmasına uygulama örneği
Investigating the effect of solar energy system usage on carbon footprint: an application example for a textile company
- Tez No: 916869
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZAHİDE FİGEN ANTMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Endüstri çağı ile beraber çevre sorunları artmış ve dünyada sebep olduğu tahribatlar, günümüzde insan sağlığını ve ekolojik dengeyi tehdit eder boyutlara ulaşmıştır. Bu olumsuzluğun azaltılması için fosil ve nükleer yakıtlara alternatif doğal enerji kaynaklarına olan ihtiyaç artmıştır. Güneş enerjisi, elde edilmesi ucuz, temiz ve çevreye zararı çok az olduğu için tükenmekte olan fosil yakıtlara göre alternatif olmaktadır. Ülke açısından yenilenebilir enerji kaynaklarından elde edilen enerji hem ekonomiye hem de çevreye sağlayacağı avantajlardan dolayı son derece önemlidir. Türkiye, enerji konusunda dışa bağımlı bir ülke olduğu için enerji ihtiyacının büyük bir kısmını dışarıdan sağlamaktadır. Güneş enerjisi potansiyeli açısından ise, coğrafik olarak birçok ülkeye göre daha şanslı konumdadır. Bu çalışma, güneş enerjisi sistemlerinin endüstriyel uygulamalardaki sürdürülebilirliğe etkilerini incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Adana Organize Sanayi Bölgesi'nde yer alan bir tekstil fabrikasında yapılan uygulama örneği üzerinden, güneş enerjisi kullanımının enerji tüketimi, karbon ayak izi azaltımı ve çevresel faydaları değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
With the industrial age, environmental problems have increased, and the damage caused to the world has reached levels that threaten human health and ecological balance today. The need for natural energy sources as alternatives to fossil and nuclear fuels has grown to mitigate these negative impacts. Solar energy is an alternative to depleting fossil fuels as it is inexpensive to obtain, clean, and causes minimal harm to the environment. For countries, energy derived from renewable sources is highly significant due to the economic and environmental benefits it provides. Since Turkey is an energy-dependent country, it imports a substantial portion of its energy needs. However, Turkey is geographically more fortunate than many other countries in terms of solar energy potential. This study has been conducted to examine the impact of solar energy systems on sustainability in industrial applications. Using a case study in a textile factory located in the Adana Organized Industrial Zone, the study evaluates the impact of solar energy usage on energy consumption, carbon footprint reduction, and environmental benefits.