Endüstri 4.0'ın muhasebe eğitimine etkileri: TR63 bölgesinde bir araştırma
Effects of industry 4.0 on accounting education: A research in TR63 region
  1. Tez No: 916873
  2. Yazar: ALİ YÖRÜK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT KARAHAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Endüstri 4.0, üretimde dijitalleşme ve yapay zekânın öne çıkmasını ifade eden bir kavram olarak, ilk kez Almanya'da Hannover Fuarı'nda tanıtılarak tüm sektörlerde farkındalık oluşturmuş ve iş dünyasında köklü değişimler yaratarak, eğitimden mesleki uygulamalara kadar pek çok alanda dönüşüme öncülük etmektedir. Bu bağlamda, Endüstri 4.0 ile muhasebe eğitimi arasındaki ilişkiye katkı sağlamak ve yeni araştırmalara zemin hazırlamak büyük önem taşımaktadır. Bu çalışmanın temel amacı, Endüstri 4.0 teknolojilerinin muhasebe eğitimi üzerindeki etkilerini araştırmak ve aynı zamanda Endüstri 4.0'a dair bilgi düzeyi, muhasebe eğitimine yönelik tutum ve bu unsurlar ile sosyodemografik değişkenler arasındaki ilişkiyi ortaya koymaktır. Çalışma kapsamında, Seçmen'in (2022)“Endüstri 4.0 Bilgi Düzeyi Ölçeği”, Kurnaz vd.'nin (2020)“Endüstri 4.0'ın Muhasebe Eğitimine Etkisi Ve Yükseköğretimde Verilen Muhasebe Eğitiminin Yeterliliği Ölçeği”, sosyodemografik sorulardan oluşan anket formu kullanılarak, Türkiye'nin TR63 bölgesindeki üç üniversitenin İktisadi ve İdari Bilimler Fakültelerinde öğrenim gören 412 öğrenciden veri toplanmıştır. Anket formundan elde edilen verilere faktör analizleri, regresyon analizi, bağımsız örneklem t-testi ve tek yönlü varyans analizi (ANOVA) yöntemleriyle analiz edilerek, araştırmanın hipotezleri test edilmiştir. Araştırma sonucunda, Endüstri 4.0'ın getirdiği dijital dönüşümün muhasebe eğitimi üzerinde kaçınılmaz ve kalıcı etkiler yarattığını açıkça ortaya koymaktadır. Yapılan ek analizler ile üniversite öğrencilerinin sosyodemografik özellikleri bakımından Endüstri 4.0 bilgi düzeyi ve muhasebe eğitimi tutum ortalamaları arasındaki anlamlı farklılıklar ortaya konulmuştur. Ayrıca, Endüstri 4.0'ın muhasebe eğitimine entegre edilmesinde karşılaşılan zorluklar ve bu zorlukların aşılmasına yönelik öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Industry 4.0, as a concept that expresses the prominence of digitalization and artificial intelligence in production, was first introduced at the Hannover Fair in Germany, raising awareness in all sectors and creating radical changes in the business world, leading to transformation in many areas from education to professional practices. In this context, it is of great importance to contribute to the relationship between Industry 4.0 and accounting education and to prepare the ground for new research. The main purpose of this study is to investigate the effects of Industry 4.0 technologies on accounting education and also to reveal the level of knowledge about Industry 4.0, attitudes towards accounting education and the relationship between these factors and sociodemographic variables. Within the scope of the study, using Seçmen's (2022)“Industry 4.0 Knowledge Level Scale”, Kurnaz et al.'s (2020)“The Effect of Industry 4.0 on Accounting Education and the Adequacy of Accounting Education in Higher Education Scale”, and a questionnaire form consisting of sociodemographic questions, data were collected from 412 students studying at the Faculties of Economics and Administrative Sciences of three universities in TR63 region of Turkey. The data obtained from the questionnaire form were analysed by factor analyses, regression analysis, independent sample t-test and one-way analysis of variance (ANOVA) methods and the hypotheses of the research were tested. The results of the research clearly reveal that the digital transformation brought about by Industry 4.0 has inevitable and lasting effects on accounting education. Additional analyses revealed significant differences between the Industry 4.0 knowledge level and accounting education attitude averages in terms of sociodemographic characteristics of university students. In addition, the challenges faced in integrating Industry 4.0 into accounting education and suggestions for overcoming these challenges are presented.