Birleşik analiz yöntemiyle bisiklet paylaşım programlarının kullanıcı tercihlerinin modellenmesi: Kayseri örneği
Modeling user preferences for bicycle sharing programs using conjoint analysis: The case of Kayseri
- Tez No: 916874
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HATİCE GÖÇMEN DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ulaşım, Transportation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bisiklet, çevre dostu ve sürdürülebilir bir ulaşım seçeneğidir. Bu doğrultuda geliştirilen Bisiklet Paylaşım Programları (BSP), şehir içi ulaşımı kolaylaştırmak ve hareketliliği artırmak için dünya genelinde yaygın şekilde kullanılmaktadır. Türkiye'de bu tür uygulamaların öncülerinden biri, 2009 yılında başlatılan KAYBİS'tir. Bu çalışmada, BSP'nin başarımı için Birleşik Analiz (Conjoint Analiz) Yöntemi kullanılarak kullanıcı tercihleri modellenmiştir. Conjointly platformu üzerinden gerçekleştirilen bir çevrimiçi anketle 253 katılımcının demografik bilgileri, ulaşım alışkanlıkları ve bisiklet paylaşım hizmetlerine yönelik tercihler analiz edilmiştir. Bulgular, fiyatın kullanıcı tercihlerinde en etkili faktör olduğunu, güvenlik ve konforun ise bisiklet yolları ve hava koşullarıyla ön planda yer aldığını göstermiştir. Araştırmada, bisiklet kullanımını artırmak için olumsuz hava koşullarında ek teşvikler sunulması ve pedal bisikletlerin kullanımının desteklenmesi önerilmiştir. Sonuç olarak, KAYBİS'in fiyatlandırma, güvenlik ve erişilebilirlik gibi unsurlara odaklanarak kullanıcı deneyimini iyileştirebileceği ve daha geniş bir kabul görebileceği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Cycling is an eco-friendly and sustainable transportation option. Bike-Sharing Programs (BSP) are widely used in many cities around the world, significantly enhancing urban mobility. In Turkey, one of the pioneers of this concept is KAYBİS, launched in 2009. This study employs the Conjoint Analysis method to model user preferences and collects data from 253 participants through an online survey conducted via the Conjointly platform. The survey examines demographic information, current transportation habits, and preferences regarding bike-sharing services. The findings reveal that price is the most influential factor in shaping user preferences, with participants favoring pricing structures aligned with public transportation fares. Accessibility, while important, is found to have less impact compared to price, bike type, and safety. The analysis also indicates that KAYBİS users are predominantly male and aged 18–34. The study provides recommendations to promote bicycle usage, such as introducing weather-based incentives during unfavorable conditions and prioritizing pedal bicycles within the fleet. In conclusion, addressing key factors like pricing, safety, and accessibility can help KAYBİS better align with user preferences, enhance the user experience, and achieve broader adoption. These improvements can support the development of a more sustainable, efficient, and user-friendly urban transportation system in Kayseri.