Kalp kapak cerrahisinde Del Nido ve standart kan kardiyoplejisi seçiminin sol ventrikül fonksiyonuna etkisi
The effect of choosing Del Nido and standard blood cardioplegia in heart valve surgery on left ventricular function
- Tez No: 952519
- Danışmanlar: DOÇ. DR. REZAN AKSOY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Dr. Siyami Ersek Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Amaç: Kalp cerrahisinde miyokardın korunması, ameliyat öncesi ve sonrası kalp fonksiyonlarının devamlılığı için kritik olup, bu amaçla en yaygın kullanılan yöntem kardiyopleji uygulamasıdır. Bu çalışmanın amacı, kalp kapak cerrahisi geçiren erişkin hastalarda Del Nido ve standart kan kardiyoplejisi uygulamalarının postoperatif sol ventrikül fonksiyonu üzerindeki etkilerinin karşılaştırılmasıdır. Çalışma, tek merkezli, tanımlayıcı ve prospektif tasarımla gerçekleştirilmiştir. Gereç ve Yöntem: Çalışma, 2024-2025 yılları arasında İstanbul Dr. Siyami Ersek Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Kliniği'nde kalp kapak cerrahisi geçiren toplam 52 hastayı kapsamaktadır. Katılımcılardan 23'üne kan kardiyoplejisi, 29'una ise Del Nido kardiyoplejisi uygulanmıştır. Preoperatif ve postoperatif sol ventrikül fonksiyonları Strain ekokardiyografi ile değerlendirilmiştir. Operasyon süresince kardiyopleji uygulama aralıkları ve doz sayısı, kan gazı değerleri, bypass ve aortik klemp süreleri, yoğun bakım ve hastane yatış süreleri ile postoperatif komplikasyonlar kayıt altına alınmıştır. Veriler, SPSS 22.0 programında, parametrik olmayan testlerle analiz edilmiştir. Bulgular: Çalışmaya toplam 52 hasta dâhil edilmiştir. Kan kardiyoplejisi uygulanan grupta yaş ortalaması 58,2±13,51 yıl iken, Del Nido kardiyoplejisi uygulanan grupta bu değer 54,58±15,63 yıl olarak saptanmış, yaş ve cinsiyet açısından gruplar arasında anlamlı fark izlenmemiştir (p>0,05). Preoperatif dönemde kronik hastalıklar, hemogram ve biyokimya parametreleri açısından anlamlı fark gözlenmemiştir (p>0,05). Ejeksiyon fraksiyonu (EF) ve strain değerleri gruplar arasında anlamlı fark göstermemiştir (p=0,795 ve p=0,978). Atriyal fibrilasyon (AF) sıklığı da anlamlı farklılık göstermemiştir (p=0,525). İndüksiyon öncesi ve aortik klemp sonrası kan gazı analizlerinde anlamlı fark saptanmazken (p>0,05), aortik klemp sırasında ölçülen bikarbonat (HCO₃) ve potasyum(K) düzeylerinde anlamlı fark izlenmiştir (p=0,046 ve p=0,012); HCO₃ Del Nido grubunda, K ise kan kardiyoplejisi grubunda daha yüksek bulunmuştur. Aortik klemp ve kardiyopulmoner bypass (KPB) süreleri gruplar arasında benzer bulunmuştur (p=0,672 ve p=0,329). Postoperatif dönemde malign aritmi, yeni gelişen AF, kalıcı pace ihtiyacı, kan gazı değerleri, hemogram ve biyokimya parametreleri, akut böbrek yetmezliği (ABY), 15 diyaliz, serebrovasküler olay (SVO) ve inotrop gereksinimi açısından gruplar arasında anlamlı fark saptanmamıştır (p>0,05). Re-operasyon oranı, hastane ve yoğun bakım kalış süreleri ile geç dönem mortalite oranlarında da gruplar benzer bulunmuştur (p>0,05). Postoperatif EF ve strain değerlerinin grup içi karşılaştırılmasında, kan kardiyoplejisi uygulanan grupta EF değerinde anlamlı bir değişim saptanmazken, strain değerinde anlamlı artış izlenmiştir (p=0,006). Bu grupta 6 hastada strain düşmüş, 17 hastada ise artmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: Myocardial protection during cardiac surgery is critical for maintaining preoperative and postoperative cardiac function, and cardioplegia is the most commonly used method for this purpose. This study aimed to compare the effects of Del Nido and standard blood cardioplegia on postoperative left ventricular function in adult patients undergoing heart valve surgery. The study was conducted in a single center with a descriptive and prospective design. Materials and Methods: This study included a total of 52 patients who underwent heart valve surgery at the Istanbul Dr. Siyami Ersek Thoracic and Cardiovascular Surgery Clinic between 2024 and 2025. Of the participants, 23 received blood cardioplegia and 29 received Del Nido cardioplegia. Preoperative and postoperative left ventricular functions were evaluated using strain echocardiography. Intraoperative cardioplegia dosing intervals and total dose numbers, blood gas parameters, bypass and cross-clamp times, intensive care and hospital stay durations, and postoperative complications were recorded. Data were analyzed using non-parametric tests in SPSS version 22.0. Results: A total of 52 patients were included in the study. The mean age was 58.2±13.51 years in the blood cardioplegia group and 54.58±15.63 years in the Del Nido group, with no statistically significant difference between the groups (p>0.05). There was also no significant difference in gender distribution (23 females and 29 males, p>0.05). No significant differences were found between the groups in terms of preoperative comorbidities, hemogram and biochemical parameters (p>0.05). There were no differences between EF and strain groups (p=0,795 and p=0,978). The frequency of AF has also not shown a significant difference (p=0,525). No significant differences were observed in blood gas analyses before induction and after cross-clamping (p>0.05); however, bicarbonate (HCO₃) and potassium (K) levels measured during cross-clamp showed statistically significant differences with higher HCO₃ in the Del Nido group and higher K in the blood cardioplegia group (p=0,046 and p=0,012). Cross-clamp and cardiopulmonary bypass (CPB) times were comparable between the groups (p=0,672 and p=0,329). No statistically significant 17 differences were found between the groups regarding postoperative malignant arrhythmia, new-onset AF, need for permanent pacing (PACE), blood gas values, hemogram and biochemical parameters, acute kidney injury (AKI), dialysis, cerebrovascular events (CVE), or inotropic support (p>0.05). Reoperation rates, ICU and hospital length of stay, and late mortality rates were also similar between the groups (p>0.05). In the within-group comparison of postoperative EF and strain values, the blood cardioplegia group showed no significant change in EF but a significant change in strain (p=0,006), with a decrease in 6 patients and an increase in 17.