19. yüzyıl ortalarında Tuna'da ekonomik hayat: İbrail örneği
Mid 19th century economic life on the Danube river: The example of Braila
  1. Tez No: 916945
  2. Yazar: GABRIEL-FLORIN GHINEA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE ERDOĞAN ÖZÜNLÜ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 352
Özet
Tuna Nehri üzerinde önemli bir şehir olan İbrail'in 1828-1883 yılları arasındaki sosyal ve ekonomik hayatını incelemektedir. İbrail'in stratejik coğrafi konumu ve müstahkem bir şehir olması, onu bölgedeki ticaret ve savunma için önemli bir nokta haline getirmiştir. Şehrin önemi, modernleşmesinin başlangıcı olan 1829 Edirne Antlaşması'ndan sonra önemli ölçüde artmıştır. Bu dönem, İbrail'in kentsel ve sosyal yapısında, kültürel dokusunu zenginleştiren Romenler, Rumlar, Yahudiler ve Ermeniler de dahil olmak üzere farklı nüfusların akınıyla karakterize edilen bir dönüşüme tanıklık etti.Modernizasyon çabaları kapsamında yeni yollar, limanlar ve kamu binaları inşa edilerek ekonomik büyümeye elverişli bir ortam yaratıldı. Kentsel yerleşim, kentin gelişen idari ve ticari ihtiyaçlarını yansıtacak şekilde sistematik olarak planlandı. İbrail'in nüfusu, kent ekonomisinin temel taşı haline gelen hububat ticareti başta olmak üzere gelişen ekonomik fırsatlar nedeniyle arttı. Şehir, Eflak'ın tarımsal hinterlandını Tuna Nehri üzerinden küresel pazarlara bağlayan önemli bir hububat ihracat merkezi haline geldi. İbrail'in ekonomik faaliyetleri ile sosyal dokusu arasındaki etkileşimini inceleyerek, ticaretin kentsel gelişimi ve nüfus dinamiklerini nasıl etkilediğini göstermektedir. Arşiv belgelerini, haritaları ve çağdaş anlatıları inceleyen bu araştırma, İbrail'in önemli bir yüzyıl boyunca geçirdiği dönüşüme dair kapsamlı bir genel bakış sunarak, bölgesel ticaretin merkezi ve Tuna Nehri üzerindeki kültürlerin kaynaşma noktası olarak oynadığı rolün altını çiziyor.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the social and economic life of İbrail, an important city on the Danube, from 1828 to 1883. İbrail's strategic geographical location and its status as a fortified city made it a pivotal point for trade and defense in the region. The city's importance increased considerably after the Treaty of Adrianople in 1829, which marked the beginning of its modernization. This period witnessed a transformation of İbrail's urban and social structure, characterized by an influx of diverse populations, including Romanians, Greeks, Jews, and Armenians, who enriched its cultural fabric. Modernisation efforts included the construction of new roads, harbours and public buildings, creating an environment conducive to economic growth. The urban layout was systematically planned, reflecting the city's evolving administrative and commercial needs. İbrail's population grew due to the burgeoning economic opportunities, particularly in the grain trade, which became the cornerstone of the city's economy. The city developed into a major grain export hub, linking the agricultural hinterland of Wallachia to global markets via the Danube. The study examines the interplay between İbrail's economic activities and its social fabric, illustrating how trade and commerce influenced urban development and population dynamics. By examining archival documents, maps and contemporary accounts, this research provides a comprehensive overview of İbrail's transformation during a crucial century, underlining its role as a hub of regional trade and a melting pot of cultures on the Danube.