Ankara çevresi geçiş törenleri bağlamında düğün türküleri
Wedding folk songs in the context of the ceremonies around ankara
- Tez No: 916960
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA GÜLAY MİRZAOĞLU SIVACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Folklore
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Halk Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Halk türküleri; ulusların sesi olan, konusunu halkın tarihinden, varoluşundan, bireyin hem kolektif hem kişisel hafızasında yer edinmiş olan unsurlardan alan sanatsal yaratımlar olarak folklorun müstakil bir çalışma alanını oluşturur. Türkülerin üretiminde ve aktarımında en önemli unsur icra ortamlarıdır. Halk türkülerinin müzikal icra ortamlarının başında geçiş törenlerinden olan düğün törenleri gelmektedir. Halk türküleri geçiş törenlerini yönlendirir ve yönetir. Tüm sözlü kültür yaratımlarında olduğu gibi her bölgenin türküsü kendi ait olduğu kültür içerisinde anlam ve işleve sahiptir. Çalışmada katılımlı ve katılımsız gözlem, yönlendirilmiş ve yönlendirilmemiş mülakat yolları ile Ankara çevresinde düğün türküleri ürünleri tespit edilmeye çalışılmıştır. Geçiş törenlerinden olan düğün töreni içerisindeki bu ürünlerin sözlü kültür varlığı içerisinde taşıdığı önem ortaya çıkartılmak istenmiştir. Çalışmanın alan araştırması Ankara ili çevresinde olup pilot olarak seçilmiş olan; Kahramankazan, Yenimahalle, Ayaş, Altındağ, Mamak, Gölbaşı, Sincan, Kızılcahamam, Çamlıdere, Polatlı ilçelerinde yapılmıştır. Araştırmada sözlü kültürde düğün törenleri bağlamında icra edilen halk türküleri etraflıca tespit edilmeye ve incelenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Folk songs; constitute an independent field of study of folklore as artistic creations that are the voice of nations and take their subjects from the history, existence of the people, and elements that have taken place in both the collective and personal memory of the individual. The most important element in the production and transmission of folk songs is the performance environment. Wedding ceremonies, which are ceremonial transitions, come first in the musical performance environments of folk songs. Folk songs direct and manage the ceremonial transitions. As in all oral culture creations, the folk songs of each region have a meaning and function within the culture they belong to. In the study, wedding folk song products were tried to be determined around Ankara with the methods of participatory and non-participatory observation, directed and undirected interviews. It was aimed to reveal the importance of these products in the wedding ceremony, which is a ceremonial transition, within the oral cultural existence. The field research of the study was carried out in the province of Ankara and in the districts selected as pilots; Kahramankazan, Yenimahalle, Ayaş, Altındağ, Mamak, Gölbaşı, Sincan, Kızılcahamam, Çamlıdere, Polatlı. In the research, an attempt was made to identify and examine in detail the folk songs performed in the context of wedding ceremonies in oral culture.