Gerçekçi matematik eğitimi yaklaşımı ile kesirler öğretiminin 6. sınıf öğrencilerinin beceri temelli sorular üzerindeki başarılarına etkisi
The effect of teaching fractions with realistic mathematics education approach on 6th grade students' success on skill based questions
- Tez No: 916973
- Danışmanlar: PROF. DR. MELEK MASAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Araştırmanın amacı gerçek yaşam deneyimlerini içeren Gerçekçi Matematik Eğitimi (GME) yaklaşımı ile kesirler konusuna yönelik öğretimin 6. sınıf öğrencilerinin beceri temelli sorulardaki başarılarına etkisini incelemektir. Bu amaç doğrultusunda ön test-son test kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılmıştır. İstanbul ili, Gaziosmanpaşa ilçesindeki bir devlet okulunda öğrenim gören 29'u kontrol grubu ve 31'i deney grubu olmak üzere toplam 60 tane 6. sınıf öğrencisi ile çalışma yürütülmüştür. Deney grubuna GME yaklaşımı ile matematik öğretimi, kontrol grubuna ise mevcut öğretim programı ile öğretim gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın nicel verilerini elde etmek amacıyla Millî Eğitim Bakanlığı (MEB) Ölçme Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından yayınlanan beceri temelli sorulardan“Kesirlerle İşlemler”alt öğrenme alanına yönelik soruların yer aldığı Beceri Temelli Sorular Başarı Testi (BTSBT) oluşturulmuştur. Öğretim süreci öncesi ve sonrasında her iki gruba da ön test-son test olarak BTSBT uygulanmıştır. Elde edilen veriler ilişkili örneklem t testi ve ilişkisiz örneklem t testi kullanılarak analiz edilmiştir. Yapılan analizler sonucunda deney grubuna uygulanan GME yaklaşımı ile kontrol grubuna uygulanan mevcut öğretim programı ile öğretimin, öğrencilerin beceri temelli sorulardaki başarıları üzerinde anlamlı bir farklılık oluşturmadığı ortaya çıkmıştır. Buna karşın GME yaklaşımı ile öğretimin öğrencilerin beceri temelli sorulardaki başarılarını arttırdığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the research is to examine the effect of the teaching fractions to 6th grade students through Realistic Mathematics Education (RME), which includes real-life experiences. In accordance with this purpose one group pretest posttest semi-experimental design control group is used. The study is carried with a total of 60 6th grade students, 29 of whom were in the control group and 31 of whom were in the experiment group, whom study in a public school which is at Gaziosmanpaşa in İstanbul. The Experiment group's education is carried out with RME, whereas the control group's education is carried out with current curriculum. To acquire quantitative data of the research, a Skill-Based Questions Achievement Test (SBQAT) was created, consisting of questions focusing on the sub-learning area of“Operations with Fractions”from the skill-based questions, which are published by The Ministry of National Education Assesment and Evaluation and Exam Services General Directorate, is used. Before and after the education process SBQAT was carried out as an pretest and posttest for both of the groups. The datas, which are acquired are analyzed by using t test for related samplings and t test for unrelated samplings. As a result of the analysis the RME, which is carried out on the experiment group and the current curriculum, which is carried out on control group has showed that it doesn't make a significant diffirence on success of the skill-based questions of the students. On the other hand, It has been reached the conclusion that the education with the RME approach has shown it improves the success of the skill-based questions of the students.