Yükseköğretimde mikro-kredi sisteminin uygulanmasına yönelik görüşler ve bir mikro-kredi uygulaması
Opinions on the implementation of a micro-credential system in higher education and a micro-credential application
- Tez No: 916987
- Danışmanlar: PROF. DR. EVRİM GENÇ KUMTEPE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Eğitim ve Öğretim, Science and Technology, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uzaktan Eğitim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 270
Özet
Geleneksel yükseköğretim sistemleri, içinde bulunduğumuz çağın değişimlerine yeterince hızlı uyum sağlayamadığından, mezunlarda önemli bir beceri açığı oluşmakta ve yaşamboyu öğrenme gerekliliklerini karşılamakta yetersiz kalmaktadır. Bu çalışma, içinde bulunduğumuz çağın hızla değişen beceri taleplerine yanıt olarak esnek, modüler ve kişiselleştirilmiş öğrenme modellerine olan ihtiyacı ele alarak, yükseköğretimde mikro-kredi sisteminin uygulanabilirliğini incelemektedir. Çalışma, karma yöntem yaklaşımıyla iki aşamalı olarak gerçekleştirilmiştir. Birinci fazda, öğrenenler, öğretim üyeleri, yükseköğretim yöneticileri ve politika yapıcılar gibi çeşitli paydaşlardan nitel veriler görüşmeler yoluyla toplanmış; mikro-kredi sistemine ilişkin algı ve beklentiler belirlenmiştir. Bu bulgular, bir mikro-kredili dersin tasarımına rehberlik etmiştir. İkinci fazda, tasarlanan bu ders uygulanmış ve katılımcı geri bildirimleri çevrimiçi anketler ve odak grup görüşmeleri aracılığıyla toplanarak, dersin etkinliği ve uygunluğu değerlendirilmiştir. Bulgular, mikro-kredi sisteminin beceri açığını kapatmada ve yaşamboyu öğrenmeyi desteklemede önemli bir potansiyele sahip olduğunu vurgulamaktadır; ancak, başarıyı sağlamak için düzenleyici çerçevelere ve kurumsal bağlılığa ihtiyaç duyulmaktadır. Bu araştırma, mikro-kredilerle ilgili tasarım, uygulama ve değerlendirme süreçlerine dair pratik bilgiler sunarak katkıda bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Traditional higher education systems are struggling to adapt quickly enough to the changes of this age, resulting in significant skill gaps among graduates and inadequacies in meeting the requirements of lifelong learning. This study addresses the need for flexible, modular, and personalized learning models in response to the rapidly changing skill demands of the modern era, focusing on the applicability of the micro-credential system in Turkish higher education. The research was conducted in two phases using a mixed-methods approach. In the first phase, qualitative data were collected through interviews with various stakeholders, including learners, faculty members, and policymakers, to identify perceptions and expectations regarding the micro-credential system. These findings guided the design of a micro-credential-based course. In the second phase, the designed course was implemented, and participant feedback was collected through online surveys and focus group discussions to evaluate its effectiveness and relevance. The findings highlight that micro-credential system holds significant potential in bridging the skills gap and supporting lifelong learning. However, regulatory frameworks and institutional commitment are necessary to ensure their success. This research contributes practical insights into the design, implementation, and evaluation processes of micro-credentials.