İnkarsere abdominal duvar hernilerinde rezeksiyonu öngörmede periferik kan parametrelerinin etkinliğinin araştırılması
Investigation of the effectiveness of peripheral blood parameters in predicting resection in incarcerated abdominal wall hernias
  1. Tez No: 917015
  2. Yazar: PAMİR ONAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YILMAZ ÜNAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cerrahi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Amaç: Çalışmamızda, klinik pratikte kullanılan periferik kan parametrelerinin inkarsere abdominal duvar hernilerinde rezeksiyonu öngörmedeki etkinliğini araştırmak amaçlanmıştır. Araştırılan parametrelerin güvenilirliği, gücü ve klinik uygulanabilirliğini ortaya koymak hedeflenmiştir. Gereç ve Yöntem: Çalışma için Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi' nde 2019-2024 yılları arasında acil servise ve/veya genel cerrahi polikliniğine başvurarak inkarsere herni tanısı alan ve acil olarak ameliyat edilen 18 yaş üstü tüm hastalar dahil edilerek retrospektif tarama yapıldı. Hastalar ameliyatta rezeksiyon yapılan ve yapılmayan olarak iki gruba ayrıldı. Rezeksiyon yapılan grup ile yapılmayan grup arasında öncelikli olarak tam kan sayımı (WBC-Beyaz küre, PLT-Platelet, %IG-Immatür granülosit, PDW- Platelet dağılım genişliği, MPV- Ortalama platelet volümü, LMR- Lenfosit/monosit oranı, PLR-Platelet/Lenfosit oranı) ve biyokimyasal (CRP- C reaktif protein, laktat, total bilirubin, indirekt bilirubin, LDH- Laktat dehidrogenaz) parametreler ve ek olarak demografik bilgiler (yaş, cinsiyet) karşılaştırıldı. Bulgular: Yapılan karşılaştırmalarda ileri yaş, kadın cinsiyet, inkaresere femoral herni parametreleri rezeksiyon ihtiyacı açısından değerlendirildiğinde bu gruplarda riskin anlamlı derecede yüksek olduğu bulunmuştur. Buna ek olarak bakılan kan parametrelerinde CRP, LDH, PLR, WBC, %IG, PLT, LMR değerlerinin gruplar arasında farklılık gösterdiği tespit edilmiştir. Sonuç: İnkarsere abdominal duvar hernileri sıklıkla karşımıza çıkan ve erken teşhis ve tedavi edilmediğinde ciddi komplikasyonlara yol açan, hayatı tehdit edebilen klinik bir durumdur. Erken teşhis ve tedavideki amacımız hastalara rezeksiyona gerek kalmadan müdahale etmektir. Çalışmamızın sonuçlarına göre preoperatif periferik kan parametreleri (özellikle CRP, LDH, PLR, WBC ve %IG) sonuçlarının inkarsere abdominal duvar hernilerinde rezeksiyonu öngörmede etkili olabileceği tespit edilmiştir. Bu bulgular ileride yapılacak araştırmalara ve klinik uygulamalara ışık tutabilecek niteliktedir.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to investigate the efficacy of peripheral blood parameters, commonly used in clinical practice, in predicting resection. The study sought to evaluate the reliability, predictive strength, and clinical applicability of these parameters. Materials and Methods: A retrospective analysis was conducted, including all patients aged 18 and older who presented to the Emergency Department and/or General Surgery Outpatient Clinic at the Ankara Training and Research Hospital between 2019 and 2024 with a diagnosis of incarcerated hernia requiring emergency surgery. Patients were categorized into two groups: those who underwent resection during surgery and those who did not. Key comparisons were made between these groups based on complete blood count parameters (WBC- White blood cell, PLT- Platelet, %IG- Immature granulocyte, PDW- Platelet distribution width, MPV- mean platelet volume, LMR- Lymphocyte/Monocyte ratio, PLR- Platelet/Lymphocyte ratio), biochemical markers (CRP- C reactive protein, lactate, total bilirubin, indirect bilirubin, LDH-Lactate dehydrogenase), and demographic data (age, sex). Results: In the comparisons made, it was found that the risk of requiring resection was significantly higher in groups with advanced age, female gender, and incarcerated femoral hernia. Additionally, it was determined that the blood parameters CRP, LDH, PLR, WBC, %IG, PLT, and LMR showed differences between the groups. Conclusion: Incarcerated abdominal wall hernias are a frequently encountered clinical condition that can lead to severe complications and become life-threatening if not diagnosed and treated promptly. The primary aim in early diagnosis and treatment is to intervene without necessitating resection. According to our findings, preoperative peripheral blood parameters (particularly CRP, LDH, PLR, WBC, and %IG) are effective in predicting the need for resection in cases of incarcerated abdominal wall hernias. These findings have the potential to guide future research and clinical practices.