İstanbul Üniversitesi Silivri Sağlık Bölgesi'nin 5 yıllık (1994-1998) etkinliklerinin değerlendirilmesi
The Evaluation of the activities for five years (1994-1998) at Silivri Health District of University Istanbul
- Tez No: 91711
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE KAYPMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
98 ÖZET İstanbul Üniversitesi Silivri Sağlık Bölgesinin 5 yıllık (1994-1998) etkinlikleri Sağlık Ocakları, Devlet Hastanesi ve AÇSAP kayıtlarından yararlanılarak değerlendirilmiştir. Anne ölümünün olmadığı, bulaşıcı hastalıkların oldukça azaldığı, kaba ölüm hızı, bebek ölüm oranı, nüfus artış hızı gibi sağlık düzeyi ölçütlerinde Türkiye oranlarına göre iyi sayılabilecek düzeylere ulaşıldığı saptanmıştır. Devlet Hastanesinin hekim ve uzman hekim bakımından bölge ihtiyacının üzerinde olduğu görülmektedir. Sağlık Bölgesi özellikle Sağlık Ocakları intörn eğitimi için çok uygundur. Gerek sosyalleştirmenin Sağlık Ocaklarında mevzuata göre uygulanması ve gerekse intörn eğitiminde Temel Sağlık Hizmetlerine önem verilmesi ülkeye sağlık sistemimiz ve sağlık bakımı yönünden büyük yararlar sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
99 SUMMARY Activities of Istanbul University Silivri Healthcare Region are evaluated by making use of the records of Healthcare Centers, State Hospitals and Mother and Child Health and Family Planning Centers. In the region where the research is conducted no mother mortality is found, the number of communicable diseases have considerably decreased and in terms of general health status indicators like the ordinary mortality rate, infant mortality rate and the population increase rate it is found out that the figures were relatively better than Turkey averages. It is also found out that the total number of specialists and general practitioners supplied by the State Hospitals were above the region's needs. The Healthcare Center is especially very suitable for Healthcare Center intern training and education. Application of social health care policy in accordance with the rules and regulations in the Healthcare Centers and emphasis on Basic Healthcare Services in intern training and education will have positive consequences and benefits for our country to have an improved health care system.