Bruksizmi olan bireylerde kinezyobant ve egzersiz uygulamalarının ağrı, propriosepsiyon, uyku ve psikolojik durum üzerine etkisi
The effect of kinesiotape and exercise on pain, proprioception, sleep and psychological state in individuals with bruxism
  1. Tez No: 917174
  2. Yazar: SENEM COŞKUN KARATAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURAK MENEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Çalışmanın amacı, bruksizmli kişilerde egzersize ilave olarak uygulanan kinezyolojik bantlamanın ağrı, çene eklem hareket miktarı, uyku kalitesi, depresyon düzeyi ve servikal propriosepsiyona etkisini araştırmaktı. Otuz katılımcının tamamladığı çalışmamızda, bireyler konvansiyonel egzersiz grubu ve konvansiyonel egzersiz + kinezyolojik bantlama grubu olarak ayrıldı. Her grup iki hafta süren tedavi programına alındı. Tüm katılımcıların tedavi öncesi ve sonrasında ağrı şiddeti Vizüel Analog Skalası (VAS), çene eklem hareket miktarı lineer cetvel, servikal bölge propriosepsiyonu Eklem Pozisyonu Hata Testi, depresyon düzeyi Beck Depresyon Envanteri ve uyku kalitesi Pittsburgh Uyku Kalite İndeksi ile değerlendirildi. Ağrı şiddetleri, depresyon düzeyleri ve uyku kalitesi değerleri tedavi sonunda başlangıç değerlerine göre anlamlı farklılık gösterdi (p0,05). Çalışma sonunda konvansiyonel egzersizlere ilave olarak uygulanan kinezyolojik bant uygulamasının bruksizmi olan bireylerde sadece egzersiz müdahalesi ile benzer etkilere sahip olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effects of kinesiological taping combined with exercise on pain, temporomandibular joint (TMJ) range of motion, sleep quality, depression level, and cervical proprioception in individuals with bruxism. In this study, which was completed with 30 participants, the individuals were randomized into two groups: the conventional exercise group and the conventional exercise + kinesiological taping group. Both groups underwent a two-week treatment program. Pain intensity was assessed using the Visual Analog Scale (VAS), TMJ range of motion with a linear ruler, cervical proprioception with the Joint Position Error Test, depression level with the Beck Depression Inventory, and sleep quality with the Pittsburgh Sleep Quality Index before and after the treatment. At the end of the treatment, significant improvements were observed in pain intensity, depression levels, and sleep quality compared to baseline values (p0.05). At the end of the study, it was determined that kinesiological taping applied in addition to conventional exercises had similar effects to exercise intervention alone in individuals with bruxism.