Can turbot aquaculture be a substitute for wild stocks?
Kalkan balığı yetiştiriciliği yabani kalkan stokları yerine bir ikame ürün olabilir mi?
  1. Tez No: 917196
  2. Yazar: MEHMET ADIGÜZEL
  3. Danışmanlar: DR. JOHN BOSTOCK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: University of Stirling
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  13. Sayfa Sayısı: 26
Özet
Bu çalışmada, kalkan stokları üzerinde son kırk yılda ciddi endişelere sahip olduğu, 1950-2019 döneminde aşırı avlanma baskısı altında kaldığı gözlemlenmiştir. Uzmanların IUU varsayımları hariç tutulduğunda hem Türkiye hem de tüm Karadeniz ölçeğinde kalkan avcılığının genel eğiliminin bir düşüş gösterdiği belirlenmiştir. 1950-2016 dönemi boyunca, yumurtlayan biyokütlede (SSB) birden çok artış gözlemlenmesine rağmen genel eğilim düşüş göstermektedir. Üreme yetisine sahip stoklar tükenme göstermekte olup, Dünya Gıda Örgütü (FAO) bünyesinde yer alan Akdeniz Genel Balıkçılık Komisyonu (GFCM) Karadeniz İçin Stok Değerlendirme Alt Bölge Grubu (SGSABS) tarafından da genel stokların tükendiğine karar verilmiştir. Stokların Karadeniz ölçeğinde korunması için kararlı adımlar gereklidir. Sömürücü ülkelerdeki kanuni düzenlemeler çok çeşitlidir ve bu noktada karmaşık bir yapı söz konusudur. Su Ürünleri Merkez Araştırma Enstitüsü (SUMAE), kalkan balığı yetiştiriciliğinde elde edilen metodik gelişmeler sayesinde yabani kalkan stoklarının iyileştirmesini desteklemek için çaba sarf etmektedir ve bugüne kadar 100.000'den fazla kalkan balığı yavrusu Karadeniz'e salınmıştır. Ancak, SUMAE gerekli bilgi birikimi ve juvenil kalkan sağlama taahhüdüyle özel sektöre yardımcı olmak konusunda istekli olmasına rağmen, önemli bir su ürünleri üretici ülke konumunda olan ülkemizde henüz ticari ölçekte kalkan yetiştiriciliği yapan bir firma mevcut değildir. Türkiye için de aynı dönem içinde bile avlanan kalkan türleri arasında fiyat farkı mevcut olmakla beraber, çalışmamız kapsamında ele alınan 2003-2019 dönemi hal balık fiyatları analizi sonucuna göre bu dönem içinde sınırlı balıkçılık arzı nedeniyle avlama kalkan fiyatı ile kültürü yapılan başlıca türlerin fiyatları karşısında ciddi bir pozitif ayrışma gözlemlenmektedir. Bu nedenle kalkan balığı yetiştiriciliği için ekonomik bir fırsat durumu söz konusudur. Ancak, kültür kalkan her ne kadar Avrupa ve Dünya toplumunda bir dereceye kadar görece kabul görmüş olsa bile kalkan balığı yetiştiriciliği yatırımı Türk toplumu tarafından tüketim alışkanlıkları ve tüketici kabulü ele alındığında ise risk içerdiğinden söz edilebilir. Bu nedenle hipotezimize cevap şimdilik 'HAYIR' olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu incelemenin sonunda, genel çıktılar bir SWOT analizi olarak özetlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it has been observed that there have been serious concerns over the shield stocks in the last forty years, under the pressure of overfishing in the 1950-2019 period. Excluding the IUU assumptions of the experts, it was determined that the general trend of turbot fishing in both Turkey and the whole Black Sea scale showed a decrease. During the 1950-2016 period, although multiple increases in spawning biomass (SSB) were observed, the overall trend is decreasing. Reproductive stocks are showing depletion and it has been decided that the general stocks are depleted by the Mediterranean General Fisheries Commission (GFCM) Stock Assessment Sub-Regional Group for the Black Sea (SGSABS) within the World Food Organization (FAO). Decisive steps are required to protect stocks at the Black Sea scale. The legal regulations in the exploiting countries are very diverse and there is a complex structure at this point. The Central Fisheries Research Institute (SUMAE) strives to support the recovery of wild turbot stocks through methodical advances in turbot farming, and to date more than 100,000 turbot juveniles have been released into the Black Sea. However, although SUMAE is willing to assist the private sector with the necessary know-how and commitment to provide juvenile shields, there is not yet a company engaged in the production of turbot on a commercial scale in our country, which is an important aquaculture producer country. Although there is a price difference between the types of turbot caught even in the same period for Turkey, according to the results of the analysis of the prices of the fish for the period of 2003-2019, which is considered within the scope of our study, there is a serious difference between the price of the fishing shield and the prices of the main cultured species due to the limited fishery supply in this period. positive separation is observed. Therefore, there is an economic opportunity for turbot farming. However, although the culture of turbot has been relatively accepted to some extent in the European and World society, it can be said that the investment in turbot farming involves risks when the consumption habits and consumer acceptance by the Turkish society are taken into consideration. Therefore, the answer to our hypothesis is 'NO' for now. At the end of this review, the overall outputs are summarized as a SWOT analysis.